یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان گرمسار، کوه‌های منحصربفرد و معادن نمک این شهرستان است. یکی از این معادن به شکل کوه است و به غار نمکی گرمسار یا غار نفت‌ دره در کوه اژدهای گرمسار معروف است. این غار بر اثر سیلاب ها و شسته‌ شدن صخره‌های نمکی به وجود آمده است و انواع و اقسام استلاتیک‌ها و استلاگمیت‌ها درآن وجود دارد. در این نوشتار به معرفی غار نمکی گرمسار می‌پردازیم.

غار نمکی گرمسار

غار نمکی گرمسار

غار نمکی گرمسار در کوه اژدها

کوه اژدها در گرمسار، یکی از نادرترین پدیده های زمین شناسی است. این کوه دارای چین‌هایی دارای نوارهای قرمز، قهوه‌ای و سفید رنگ به شکلی موج وار و در هم تنیده‌اند است. در کوه اژدها غاری نمکی وجود دارد که به غار نمکی گرمسار یا غار نفت‌ دره معروف است.

کوه اژدها در شهرستان گرمسار

کوه اژدها در شهرستان گرمسار

استخراج نمک از غار نمکی گرمسار باعث شکل‌ گیری غاری دست کند شده که تاکنون 1300 متر پیشروی داشته است. در ورودی غار، دیواره‌ها تیره و طوسی رنگ و هر چه به عمق آن نزدیک‌ تر شویم روشن‌ تر و براق‌ تر دیده می‌شوند که این نشان‌ دهنده‌ی جدید تر‌بودن برداشت از این مناطق از غار‌های نمکی سمنان است. بخشی از بازدید از این غار را باید به صورت نشسته طی کرد.

در مسیر رسیدن به غارها، کوه‌های چند رنگ گرمسار را خواهید دید. تنوع رنگ در لایه‌های مختلف چشم‌ها را نوازش می‌دهد ، این لایه‌های رنگی به‌ دلیل وجود ترکیبات مختلف در ساختار آنها است.

غار نمکی گرمسار در واقع معدن متروکه کوهدشت گرمسار است که بواسطه استخراج نمک در طی سالهای قبل به صورت تونلهایی تو در تو در آمده که توسط ستونهای بلند و ضخیمی از هم جدا شده اند این ستونها برای جلوگیری از ریزش سقف ایجاد شده اند. در بخشهایی از کف غار آب سبز رنگی اشباع شده از نمک وجود دارد.

آب سبز رنگ اشباع شده از نمک در بخشهایی از کف غار نمکی گرمسار

آب سبز رنگ اشباع شده از نمک در بخشهایی از کف غار

سقف غار استلاکتیت های نمکی بلند و نازک فراوان دیده می‌شود که حاصل آب باران است. در دهانه غار قطعات به جا مانده سنگ نمک در اثر آب باران به صورت رگه های نوک تیز و زیبایی در آمده اند. این سنگها در اثر نفوذ اکسید آهن گاهی رنگی هستند.

 

ویژگی‌های درمانی غار نمکی گرمسار

هوای این غار به دلیل اینکه از درون لایه‌های نمکی عبور می‌کند بسیار پاکیزه و سالم است و در اوج گرمای تابستان برودت دمایی دارد. یکی از درمان‌های جدید که اخیرا برای بعضی بیماری‌های تنفسی و پوستی رایج شده، نمک‌ درمانی در غارهای نمکی است.

نمک خالص به طور معمول کشنده‌ی باکتری‌ها و میکروب‌هاست‌ و این غار این قابلیت را دارد که برای درمان‌های پزشکی هم استفاده شود. کسانی که با آلرژی‌های تنفسی به این غارها سفر کرده‌‌اند، از تاثیر مثبت و شگرف نمک‌ درمانی خبرداده‌اند.

 

جاذبه گردشگری غار نمکی گرمسار و کوه اژدها

استان سمنان و شهرستان گرمسار از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار هستند. اما در بین این جاذبه ها، غارهای نمکی این شهرستان بسیار منحصربفرد هستند. طوری که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند. استان سمنان را به دلیل وجود همین غارهای نمکی و معادن نمک به «پایتخت نمک ایران» می‌شناسند.

error: این محتوا محافظت شده است