به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران، تصاويری از تخريب بخشي از يك غار در قشم منتشر شد. ايسنا این غار را غار نمکدان قشم معرفي می‌کند. اما جوادنظامدوست، رئيس انجمن غار و غارشناسي ايرانيان در وجود آن ترديد كرده است. این موضوعات بيانگر تغييرات خطرناكي است كه با هدف گردشگري ولی بدون توجه به پروسه ثبت جهاني غار نمکدان قشم و همچنين سفر رئيس شبكه جهاني ژئوپارك‌ها به ايران انجام شده است. در این نوشتار، خبر تخریب غار نمکدان را مورد بررسی قرار می‌دهیم

اعتراض طرفداران محیط زیست به تخریب غار نمکدان قشم

اعتراض طرفداران محیط زیست به تخریب غار نمکدان قشم

 

گردشگران و تخریب غار نمکدان!

كارشناسان درصددند غار نمکدان قشم را به‌عنوان يك اثر طبيعي ايران به ثبت جهاني برسانند. غار نمکی قشم يكي از جاذبه‌های طبيعي قشم و طولاني‌ترين غار نمکی جهان است.

تصاوير منتشر شده از تخريب بخشي از يك غار نمکی در قشم كه غار نمکدان قشم است، بار ديگر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

آن طور كه خبرگزاری ايسنا اعلام كرده است، مسئولان ژئوپارك به جاي محافظت از غار نمکدان قشم براي ثبت جهاني، به موضوع گردشگري شدن آن توجه كرده و لودرها را به جان طولاني‌ترين غار نمکی جهان انداخته‌اند. براساس اين گزارش فعاليت لودرها با هدف اجراي طرح گردشگري در غار نمکدان قشم به‌ منظور عريض كردن ورودي غار و راهسازي براي بازديد گردشگران و همچنين ساخت حوضچه نمک در اين غار انجام می گیرد.

 

گزارش‌های تخریب غار

گزارش‌ها از تخريب كف و ديواره‌هاي دهانه ورودي شماره 3 كه غار اصلي نمکدان قشم است تا 20 متری غار خبر داده‌اند. همچنین حدود يك تن نمک نيز از اين غار خارج کرده اند. مردم بومي می گویند با انجام فعاليت‌هاي اخير راه را براي ورود خودروي سواري به داخل غار نمکدان باز کردند.

براساس تصاويري كه ایسنا منتشر کرده است، محوطه‌ 2 دهانه در ورودي ديگر غار را نيز در اين عمليات دچار آسيب و از حالت طبيعي خارج کردند. غارنوردها معتقدند گنبد نمکی غار نمکدان قشم با 6 هزار و 580 متر طول قابليت ثبت جهاني و شكستن ركورد طولاني‌ترين غار نمکی جهان در سرزمين‌هاي اشغالي را دارد. براساس اين خبر، پل ويليامز مشاور يونسكو كه متخصص كارْست و گنبدهاي نمکی است با مشاهده غار نمکدان قشم از ايران خواسته است پيگير ثبت جهاني غار نمکدان در يونسكو باشد.

 

اهمیت غار نمکدان قشم

جواد نظامدوست، رئيس انجمن غار و غارشناسي ايرانيان نيز در توضيح اهميت غار نمکدان قشم به‌عنوان بزرگ‌ ترين غار نمکی جهان به همشهري گفت:

بيش از صدها غار كوچك و بزرگ در قشم وجود دارد. ولي غار نکمدان با 2 دهانه و 6 هزار و 580 متر طول مهم‌ترين و بزرگ‌‌ترين غار نمکی جهان است. این غار با تلاش انجمن غار و غارشناسي ايرانيان در جدول رنكينگ غارهاي جهان وارد شد. در این رنکینگ توانست رتبه نخست را كه پيش‌تر در اختيار يك غار 5 هزار متري در سرزمين‌های اشغالي بود، بشكند.

طبق بیانات جواد نظامدوست، اهميتي كه غار نمکدان قشم دارد نوع نمکی است كه طي سال‌های طولاني در اين غار كريستاليزه و فشرده شده است. نمک‌های كريستاليزه غار نمکدان، شفاف با رنگ‌های بسيار زيباست و اهميت ديگر اين غار نيز طولاني بودن آن است.

نظامدوست با تأكيد بر اينكه هرگونه تغيير زيرساختي كه به غار نمکدان قشم ضربه وارد كند، حتي احداث جاده غيراستاندارد مي‌تواند اين غار را براي هميشه از بين ببرد، گفت:

مهم‌ترين موضوع در ثبت جهاني غار نمکدان قشم اين است كه اين غار همانگونه كه هست، در فهرست ميراث طبيعي يونسكو ثبت شود.

نظامدوست تأكيد كرد: اميدواريم مديريت جديد ژئوپارك قشم كه زمين‌شناسي خوانده و ژئومورفولوژي مي‌داند بي‌محابا و بدون انجام كارشناسي لازم دست به غار اصلي نزنند. او با مشاهده تصاوير فعاليت لودرها در دهانه غار نمکدان قشم، گفت:

اگر اين تصاوير متعلق به غار نمکدان قشم باشد جاده‌ای به وسعت 30 متر مقابل يكي از دهانه‌ها باز شده كه اتفاق خوبي نيست.

 

مقالات مرتبط