نمک طبیعی یکی از مواد غذایی ضروری برای بدن است. طبیعت نمک، گرم و خشک و اصلاح کننده غذا می باشد. یعنی غذا را سالم و گند زدایی می کند. نمک طبیعی تحت عنوان نمک طعام کامل (نمک دریاچه ها و معادن ایران بدون آنکه فرایند تصفیه در آنها صورت بگیرد)، بسته بندی و از عطاری های مورد تایید در سطح کشور قابل تهیه می باشد. این نمک به صورت طبیعی و به اندازه نیاز بدن حاوی منیزیم، کلسیم، پتاسیم، ید، منگنز و روی می باشد. حتی زنان باردار، افراد دارای فشار خون بالا، افراد دیابتی و بیماران قلبی نیز می توانند نمک دریا را به راحتی و بدون هیچ مشکلی مصرف کنند.

نمک طبیعی

 

خواص نمک طبیعی

1. خواص درمانی

نمک طبیعی می‌تواند موجب احیای سلامت و بر طرف کننده کک و مک، ضد چاقی و ضد ورم باشد. مصرف مقدار کمی نمک طبیعی قبل از غذا، باعث می شود میکروب های معده که در حفره دهان افراد تجمع کرده اند به سرعت از بین بروند و خوردن نمک بعد از غذا باعث می شود غذای باقی مانده لای دندانها موجب خرابی دندان ها نشود.

2. ضد عفونی کننده طبیعی

نمک طعام کامل، یک ضد عفونی کننده بسیار مناسب و طبیعی برای سبزیجات است. برای ضدعفونی کردن سبزیجات کافیست مقداری نمک را در آب بریزید و برای مدتی سبزیجات را در آن آب قرار دهید.

3. وجود عناصر مفید برای بدن

نمک طبیعی که توسط بشر دستکاری نشده و در طبیعت وجود دارد مثل نمک دریا، که حاوی سدیم، کلر، پتاسیم، ید، منیزیم، روی و کلسیم به میزان لازم برای سلامت سلول های بدن است و با تعادل خود نه تنها مضر نیست بلکه مفید نیز هست. ولی نمک صنعتی که فقط حاوی سدیم، کلر و گاهی ید صنعتی است، برای سلول ها می تواند سمی باشد.

یکی از موادی که در نمک تصفیه شده وجود ندارد ولی برای سلول ها بسیار ضروری است و نبودن آن موجب بیماری هایی مثل تشنج می گردد، یون منیزیم است و ماده دیگر که برای رشد سلول ها بخصوص در بچه ها لازم است عنصر روی می باشد که باز در روند تصفیه نمک به وسیله مواد شیمیایی از آن گرفته میشود.

ید موجود در نمک طبیعی طعام نیز اثر بسیار خوبی بر کارکرد غده تیروئید دارد. در حالی که ید شیمیایی اثرات سوء و خطرناکی دارد.یُد شیمیایی داخل بعضی از نمک های صنعتی موجود در بازار، بیش از بیست برابر نیاز بدن است که باعث ایجاد مشکل در افراد می گردد و اگر فردی پرکاری تیروئید داشته باشد، ید شیمیایی برای او سمی مهلک است.

 

اختلافات درباره استفاده از نمک طبیعی

امروزه بر سر استفاده از نمک طبیعی در محافل پزشکی اختلافات بسیاری وجود دارد. بسیاری از این اختلافات به علت عدم شناخت کافی از نمک می باشد. در حال حاضر نمکی که در بازار به عنوان نمک خوراکی در دسترس مردم است به علت تصفیه صنعتی صرفا دارای سدیم و کلر است. آنچه در کتب پزشکی مدرن در مضرات نمک به رشته تحریر در آمده است در خصوص همین نمک تصفیه شده است. اما آنچه در طب اسلامی-ایرانی در مورد مزایای نمک صحبت کرده اند، در مورد نمک طبیعی است.

امام علی (ع) می فرمایند: هر کس غذا را با نمک آغاز کند هفتاد درد و دردهای دیگری که بجز خداوند کسی از آنها آگاهی ندارد را از خود دور می نماید. اگر بر سر سفره‌ای نمک نباشد ملائکه حاضر نمی شوند و صحت بدن وجود ندارد و سفره برکت نخواهد داشت.

بنابراین طب اسلامی-ایرانی مصرف نمک طبیعی بخصوص نمک دریا را توصیه و مصرف نمک های صنعتی نهی می نماید.

 

خرید نمک از سپید دُر

محصولات سپید دُر (شایان سالت / سپید دُر شایان) طیف بسیار گسترده‌ای دارد. برای خرید هر یک از انواع نمک می‌توانید از طریق اطلاعات مندرج در صفحه «تماس با ما» با کارشناسان ما در ارتباط باشید.