نمک اسیدسازی

در صنعت اسید سازی نمک نقش مهمی را ایفا می‌کند، از نمک به عنوان ماده اولیه در تولید اسید هیدروکلریدیک استفاده می‌شود. این اسید کاربردهای فراوانی در صنعت دارد. در این نوشتار به معرفی نمک اسیدسازی و نقش آن در تولید اسید می‌پردازیم.

نمک اسیدسازی

 

تاریخچه استفاده از نمک اسیدسازی

جالب است بدانید که کیمیاگران ایرانی توانستند با تلاش‌های فراوان اسید‌های مانند اسیدسولفوریک و اسید کلریدیک را بسازند. در قرن 16 میلادی از طریق حرارت دادن نمک معمولی در ظرف های گلی خاک رس که مخصوص ذوب فلزات می باشد اسید کلریدریک (جوهر نمک) تولید شده است. گروهی معتقدند جوهر نمک خالص در قرن پانزدهم ساخته شده است. در نهایت در قرن 17 میلادی یک شیمیدان آلمانی توانست اسید کلریدریک بسازد.

 

روش‌های تولید جوهر نمک (اسید کلریدریک)

  1. استفاده از هیدروژن و کلر: در این روش ابتدا کلر و هیدروژن را حرارت می‌دهند تا کلر بسوزد و کلروهیدروژن تولید شود. در نهایت کلروهیدروژن سرد و جذب شده و اسید کلریدریک بدست خواهد آمد.
  2. استفاده از نمک اسیدسازی: در این روش علاوه بر نمک طعام و اسید سولفوریک، از خمیر نیترات نیز استفاده می‌شود و حرارتدهی انجام گردد.

 

کاربردهای جوهر نمک

اسید کلریدریک یا هیدروکلریک اسید که با نام خانگی جوهرنمک نیز شناخته می‌شود یک اسید خورنده است که برای ساخت آن به میزان زیادی نمک استفاده می‌شود. این اسید کاربردهای صنعتی زیادی هم دارد. از ویژگی‌های این اسید می‌توان به تند، خطرناک، سنگین‌تر از هوا و بی رنگ بودن آن اشاره کرد. همچنین این اسید براحتی می‌تواند به مایع تبدیل شود.

از کاربردهای جوهر نمک می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1. استفاده از  جوهر نمک در خانه

کمتر کسی است که در خانه از جوهر نمک استفاده نکرده باشد. استفاده از جوهر نمک در تمیز کردن سطوح مختلف در خانه بسیار رایج است. اما برای تمیزکردن برخی از سطوح از جنس سنگ مرمر، گرانیت و کاشی استیل، مس و تیتانیوم نباید از جوهر نمک استفاده شود.

2. استفاده از جوهر نمک در صنعت

از جوهر نمک در صنایع مختلفی مانند، اسید شویی، تمیز سازی آجرها، بنایی، رنگرزی، استخر، صنایع غذایی، تولید مواد غیر آلی و… استفاده می‌شود.

 

تفاوت وایتکس و جوهرنمک

سدیم هیپوکلریت نام شیمیایی وایتکس است. وایتکس یک محلول قلیایی با قدرت اکسیداسیون بالا است. اسید کلریدریک یا هیدروکلریک اسید نیز نام شیمیایی جوهر نمک است که کاربردهای صنعتی و خانگی بالایی دارد. زمانی که جوهر نمک با وایتکس ترکیب شود، اسید اکسید می‌شود و بعد طبق عبارت شیمیایی زیر گاز کلر آزاد می‌شود:

NaClO + 2 HCl —-> Cl2 + H2O + NaCl

از این دو ماده می‌توان نمکی بدست آورد که بی خطر است اما کلر بلافاصله بعد از ترکیب شدن، خود را از محلول جدا می‌کند و در هوا پخش می‌شود. یکی از ویژگی‌های گاز کلر این است که واکنش پذیری بسیار بالایی دارد. این ویژگی به دلیل ضعیف بودن پیوند بین دو اتم کلر است. بنابراین، دقت کنید که این دو ماده را حتی در مقادیر کم با یکدیگر مخلوط نکنید.

 

خدمات ما در تهیه نمک اسیدسازی

این نمک با کیفیت مستمر بالا توسط شرکت نمک شایان تولید گردیده و در سریعترین زمان در اختیار مشتریان گرامی قرار می گیرد. با کارشناسان بخش فروش ما از طریق صفحه «تماس با ما» در ارتباط بوده و بهترین نمک مناسب اسید سازی را تهیه نمایید.