نمک احیای رزین

املاح کلسیم و منیزیم موجود در آب، اصطلاحا سختی آب نام دارند . آب های سخت در مصارف صنعتی و تأسیسات مشکلات زیادی به بار می آورد که با استفاده از دستگاه های سختی گیر نوع رزینی می توان سختی آب را گرفت. تبادل یونی سدیم در رزین ها کم کم آنهارا از کار می اندازد لذا باید دوباره بازیابی واحیاء شوند . احیاء مجدد توسط محلول غلیظ آب نمک از بستر رزین انجام شود . آب نرم خروجی برای تغذیه دیگ های بخار، برج های خنک کننده ، مبدل های حرارتی ، سیستم های سرد کننده وسایر مصارف صنعتی بسیار مفید است . آب سخت در صنایع نساجی ورنگرزی نیز باعث افت کیفیت رنگ میشود.

نمک احیای رزین

مقدار نمک لازم برای هر لیتر رزین 25/0 کیلوگرم نمک می باشد که به صورت محلول آب نمک 10% برای احیاء استفاده می شود . غلظت های کمتر یا بیشتر نمک، اثر کمتری دارند وخلوص نمک عامل بسیار مهمی در احیاء مناسب رزین کاتیونی سختی گیر می باشد .

برای انتقال آب نمک به سختی گیر از دو روش استفاده می کنند:

  • سیکل بسته که شیر اتصال آب به مخزن را باز کرده سپس جای خالی آب توسط آب نمک پر می شود
  • مکش آب نمک از جلوی لوله اتصال آب نمک و ورود به مخزن سختی گیر و شستشوی رزین

اولین باری که رزین توسط آب نمک احیاء می شود بهتر است با آب مقطر احیاء شود و از آب ورودی کارخانه برای تولید آب نمک استفاده نکنیم . در پایان کار احیاء، رزین را با آب تازه می شویند تا نمک اضافی موجود حذف شود. در این کار اگر از سنگ نمک و یا نمک های صنعتی با خلوص بالا استفاده شود، عمر رزین افزایش می یابد. رزین کاتیونی شستشو داده شده با کلرور سدیم یا نمک خاصیت خود را باز یافته واحیاء می شوند.

شرکت سپید در شایان (نمک شایان ) با تولید و فروش انواع نمک آمادگی خود را جهت تأمین سنگ نمک های صنعتی درجه یک با خلوص بالا در اندازه های مورد مصرف مشتریان محترم، جهت سختی گیری آب، احیاء رزین، دیگ بخار، بویلر، تصفیه آب، موتور خانه ها، استخرها، مجتمع های ساختمانی ، مراکز تفریحی ، سرد خانه ها و …..در کمترین زمان ممکن اعلام می دارد.

 

error: این محتوا محافظت شده است