سهم کشورها در صادرات نمک چقدر است؟

سهم کشورها در صادرات نمک چقدر است؟

سهم کشورها در صادرات نمک چقدر است؟ براساس گزارش‌های جهانی، نمک ماده‌ای معدنی با ذخیره نامحدود در جهان است که کاربرد فراوانی در صنایع مختلف ازجمله پتروشیمی دارد. ایران نیز با وجود معادن نمک در مناطق مختلف و دریاچه‌های مختلف ازجمله دریاچه قم و ارومیه ذخایر بسیاری از این ماده معدنی را در اختیار دارد. ما در مقاله بازار آفریقا چشم انتظار نمک ایران به اهمیت صادرات این ماده معدنی پرداخته ایم.

نظر فعالان حوزه صادرات نمک

به گفته فعالان این حوزه صنعت نمک در ۱۰سال گذشته مطرح و رشد خوبی در این مدت داشته است اما متاسفانه آنطور که باید در بخش صادرات حضور نداشته. آماده نبودن بنادر کشور برای صادرات نمک منجربه از دست رفتن برخی بازارهای صادراتی شده است به‌طوری که امروز هلند حضور پررنگی در بازار نمک امارات دارد. درحالی که ایران می‌تواند با توجه به مسافت کم خود با این کشور حضور بیشتری نسبت به کشورهای دیگر داشته باشد.

میزان تولید جهانی نمک چقدر است؟

سازمان زمین‌شناسی امریکا در تازه‌ترین گزارش خود تولید جهانی نمک را در سال ۲۰۱۴م معادل ۲۶۹ میلیون تن اعلام کرد که در این میان چین با تولید ۷۱ میلیون تن عنوان بزرگترین تولیدکننده نمک را در جهان به خود اختصاص داد.
براساس این گزارش، تولید جهانی نمک در سال گذشته میلادی نسبت به سال ۲۰۱۳م با رشد ۷ میلیون تنی همراه بوده است. از سویی دیگر تولید نمک چین نیز در سال قبل معادل یک میلیون تن افزایش یافته است. پس از چین، امریکا با تولید ۴۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تن و هند با تولید ۱۷ میلیون تن رده‌های دوم و سوم بزرگترین تولیدکنندگان نمک جهان را به‌دست آوردند.

کانادا با ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن تولید و آلمان با ۱۲ میلیون تن تولید در رده‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند. استرالیا هم با تولید ۱۱ میلیون تنی رده ششم را به‌دست آورد. از دیگر تولیدکنندگان عمده نمک در جهان در سال قبل می‌توان به برزیل، شیلی، فرانسه، مکزیک، لهستان، اسپانیا، ترکیه، اوکراین و بریتانیا اشاره کرد.

تاثیر صادرات نمک در اقتصاد جهانی

وجود معادن نمک، دریاچه ها و … هر کدام می‌توانند از نظر اقتصادی مفید باشند. سهم کشورها در صادرات نمک با یکدیگر متفاوت است. می‌توان گفت این سهم بیشتر مربوط به کشورهای خشک و کویری است. البته برخی از معادن نمک در کشورهای مختلف با آب و هوای متنوع نیز وجود دارند. تاثیر صادرات نمک در اقتصاد جهانی و اقتصاد خود کشور تا حد زیادی محسوس است. بنابراین نمی‌توان از تاثیرات مثبت آن بر اقتصاد چشم پوشید. سهم کشورهای در حال توسعه از سایر کشورها بیشتر است. اما این موضوع بستگی به میزان استخراج نمک دارند. مثلا در ایران تعداد زیادی از معادن نمک هنوز استخراج نشده اند. در نتیجه میزان سهم هر کشور را در صورت استخراج نمی‌توان تخمین زد.

صادرات نمک را می‌توانیم به عنوان یکی از روش‌های موثر در اقتصاد نام ببریم. اما باید در این حوزه فعالیت های مختلفی صورت بگیرد. بدیهی است که با برنامه ریزی و داشتن یک برنامه طولانی مدت،می‌توان آثار مفید آن را مشاهده کرد. اقتصاد جهانی تحت تاثیر قیمت نمک نیز قرار می‌گیرد. تمامی مواد خوراکی و غیر خوراکی می‌توانند این تاثیر را داشته باشند.