ورم بدن در اثر زیاده روی در مصرف نمک

ورم بدن در اثر زیاده روی در مصرف نمک

مقدار زیادی نمک می تواند باعث ورم کردن و جمع شدن آب در بدن شود اما آیا می تواند باعث شود شکم دربیاورید؟ متاسفانه جواب این سوال بله است. در یک تحقیق استرالیایی افرادی که پاستا را با سسی نمکی خوردند 11 درصد کالری بیشتری نسبت به کسانی که ورژن کم نمک همان پاستا را خوردند دریافت کردند. همانطور که می‌دانید ترکیب آب و نمک از ضروریات اولیه بدن است. اما مصرف اندازه آن می‌تواند برای بدن مفید باشد. بیش از حد استفاده از نمک بدن را با اختلال مواجه خواهد کرد.

دلیلش این است که نمک اضافی می تواند احساس سیری را از بین ببرد و بی معنا کند، محققان این تحقیق توصیه می کنند اگر می خواهید یک وعده پاستا میل کنید باید 30 میلی گرم نمک داشته باشد. در حالی که پر کردن غذا از نمک می تواند اشتهایتان را نیز تقویت کند، نمی تواند آسیب جدی به سلامتتان بزند مگر اینکه از مشکلات قلبی رنج ببرید.

زیاده روی در مصرف نمک و ورم بدن

زیاده روی در مصرف نمک می‌تواند موجب ورم بدن شود. اما این ماده خطرات دیگری نیز در پی دارد. نمک زیاد می تواند فشار خون را در افرادی که مبتلا به هایپرتنشن هستند افزایش دهد. اما یک وعده غذایی نمکی برای فردی سالم که برنامه غذایی متعادلی را دنبال می کند نمی تواند ضرری داشته باشد. شاید باورش سخت باشد اما تحقیقات اخیر نشان داده خوردن مقدار خیلی کمی نمک می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

در یک بررسی که روی 7000 مرد با فشار خون طبیعی انجام گرفت، محققان متوجه شدند آن دسته از افرادی که کمترین مقدار سدیم را دریافت می کردند در مقایسه با دسته ای که بیشترین مقدار را استفاده می کردند 37 درصد بیشتر در خطر مرگ بر اثر بیماری های قلبی عروقی بودند.این تحقیق نشان داد اگر فشار خونتان طبیعی باشد یک برنامه بسیار کم سدیم می تواند سطح رنین را در خون تقویت کند. رنین هورمونی است که می تواند باعث بروز فشار خون بالا شود.

دلیل ورم دست و پا بعد از مصرف نمک

دلیل اصلی ورم دست و پا بعد از مصرف نمک، احتباس آب در بدن است. زیرا سدیم مانع دفع آب خواهد شد. این موضوع می‌تواند موجب ایجاد مشکلاتی زیادی برای بدن از جمله کلیه و کبد شود. در نتیجه باید مصرف نمک را کاهش داد. ورم بدن در اثر زیاده روی در مصرف نمک یکی از چندین عوارض این ماده است. در نتیجه مصرف بیش از حد مجاز از هر ماده ای می‌تواند خطراتی برای بدن ایجاد کند.

بسیاری از افراد از ورم دست و پا شکایت دارند. این افراد در برنامه غذایی خود از مقدار بسیار زیادی نمک استفاده می‌کنند. در برخی از مواد غذایی مانند نان، مقدار زیادی نمک وجود دارد. علاوه بر این در آن از جوش شیرین نیز استفاده می‌شود. جوش‌شیرین نیز دارای سدیم است. بنابراین اگر نان را در برنامه غذایی خود دارید، نیاز دیگری به مصرف نمک ندارید!

توجه به تغذیه تاثیر زیادی بر کاهش بیماری هایی مانند سکته های مغزی و قلبی دارد. افزایش فشار خون یکی از دلایل بروز بیماری است. این مشکل در اثر مصرف نمک تشدید می‌شود. در نتیجه بهتر است برای جلوگیری از آسیب به بدن از این ماده دوری کنیم. البته میزان مجاز آن می‌تواند برای عمکلرد ارگان های بدن مفید نیز باشد. ورم دست و پا یکی از شایع ترین عوارض مصرف نمک است.