آیا رژیم غذایی کم نمک فشار خون را کاهش می‌دهد؟

آیا رژیم غذایی کم نمک فشار خون را کاهش می‌دهد؟

رژیم غذایی کم نمک فشار خون را کاهش می‌دهد؟ روزنامه ایندیپندنت، براساس دستورالعمل تغذیه‌ای 2020-2015 مسوولان بهداشت آمریکا، لازم است افراد سالم مصرف روزانه سدیم را به دو هزار و 300 گرم محدود کنند. اما نتیجه مطالعه محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون که وضعیت بیش از دو هزار و 600 مرد و زن 30 تا 64 ساله را برای 16 سال مورد پیگیری قرار دادند، موید شواهد و مدارک فزاینده‌ای است که نشان می‌دهد توصیه به محدود کردن مصرف سدیم احتمالا نادرست است! اما برخی از تحقیقات مانند مصرف نمک در کودکی و فشار خون در بزرگسالی عکس این مساله را نشان می‌دهند.

تمامی شرکت کنندگان در ابتدای این تحقیق فشار خون عادی داشتند، اما در طول 16 سال پس از آن، محققان متوجه شدند افرادی که کمتر از دو هزار و 500 میلی گرم در روز سدیم مصرف کرده بودند، در قیاس با افرادی که مقادیر بیشتری سدیم مصرف کرده بودند، حتی فشار خون بالاتر داشتند! بنابراین رژیم غذایی کم نمک فشار خون را کاهش نخواهد داد.

چگونه رژیم غذایی کم نمک فشار خون را کاهش می‌دهد؟

کسانی که فشار خون بالا دارند چه چیزهایی باید بخورند؟ مطالعات بزرگ دیگری هم که در پنج سال گذشته انجام شده است، نشان دادند که هر دو رژیم غذایی کم سدیم و پر سدیم بیشترین خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را ایجاد می‌کند و رژیم غذایی دارای نمک متوسط کمترین میزان خطر ابتلا به این بیماری را در پی دارد. محققان در مطالعه جدید همچنین متوجه شدند، افرادی که پتاسیم، کلسیم و منیزیم بیشتری مصرف می‌کردند، در طولانی مدت فشار خون کمتری داشتند.

نتایج مطالعات در مصرف نمک و تاثیر آن روی فشار خون

علاوه بر این، افرادی که بیشترین مصرف ترکیب سدیم (بطور متوسط سه هزار و 717 میلی گرم در روز) و پتاسیم ( بطور متوسط سه هزار و 211 میلی گرم در روز) داشتند، کمترین میزان فشار خون را داشتند.این مطالعه و سایر پژوهش‌ها اهمیت و تاثیر مصرف زیاد پتاسیم به ویژه بر فشار خون و احتمالا وضعیت قلبی و عروقی را نیز برجسته می‌کند.

بنابراین ممکن است سایر مواد غذایی تاثیر بیشتری روی فشار خون داشته باشند. از این رو نباید در مصرف هیچ ماده ای زیاده روی شود. البته گاهی اوقات تغذیه نامناسب نیز مممن بروز بیماری های مختلف خواهد شد. استفاده از غذاهای کنسروی و فراوری از این قبیل هستند. رژیم غذایی کم نمک فشار خون را کم نمی‌کند اما موجب افزایش آن نیز نخواهد شد.

چه غذاهای برای فشار خون بالا مضر است؟

اینکه چه غذاهای برای فشار خون بالا مضر است، سوال پیچیده ای است. زیرا حتی دانشمندان در تحقیقات خود اشتباه می‌کنند. تنها نکته ای که باید مد نظر قرار بگیرد، مصرف مواد غذایی سالم است. مصرف روغن‌ها، استفاده از گوشت حیوانات در حجم زیاد و … می‌توانند موجبات فشار خون بالا را فراهم کنند. یکی از ویژگی‌های مواد غذایی فراوری شده نیز بالا بردن فشار است. این مشکل خود موجب ایجاد بیماری های دیگر نیز خواهد شد. در نتیجه باید در استفاده از مواد غذایی مضر دوری کنید.

اینکه رژیم غذایی کم نمک موجب افزیاش فشار می‌شود، درست نیست. زیرا تحقیقات بسیار زیادی در این زمینه صورت گرفته است. شواهد نشان می‌دهد برخی دیگر از مواد غذایی تاثیر بیشتری در ایجاد آن دارند.