مصرف نمک ایرانی‌ها از استاندارد جهانی

مصرف نمک ایرانی‌ها از استاندارد جهانی

مصرف نمک ایرانی‌ها از استاندارد جهانی بیشتر است. به گزارش خبرنگار مهر، جلال‌الدین میرزایی وجود چک لیست های نظارتی بر مراکز فست فود را ناظر بر ظاهر قضیه عنوان کرد و افزود: این مسئله چیزی را تغییر نمی دهد و فست فود یعنی، روغن، نمک و شکر بیشتر. وی گفت: سطوح اولیه پیشگیری در امر فست فودها ضروری است تا بیماری های غیر واگیر را، منتج به کاهش بار بیمار شدن کند. میرزایی ادامه داد: مسئولان وزارت بهداشت اخیرا به سوی پیشگیری از بیماری ها روی آورده اند و آمارها نشان می دهد اگر به موقع در حوزه بیماری غیر واگیر وارد شویم، جواب می دهد. مرز هشدار مصرف نمک توسط سازمان بهداشت جهانی مشخص شده است.

بر این اساس بین ۶۰ تا ۸۰ درصد بار، بیمار شدن کاهش می یابد؛ به عنوان مثال در حوزه مصرف نمک، روزانه ۱۲ گرم نمک مصرف می شود؛ درحالیکه استاندارد جهانی روزانه ۵ گرم است و قطعا در فست فود این عامل بیشتر مشهود است.

همچنین فرسا، کارشناس اداره بهداشت غذایی و اماکن عمومی وزارت بهداشت در خصوص بازرسی‌های صورت گرفته بر مراکز فست فود، گفت: «چک لیست‌های خاصی تهیه شده و این کار در چندین چارچوب از جمله بهداشت فردی افراد صورت می گیرد. وی افزود: همکاران ما در طرح تحول سلامت یکسری فعالیت ها را در حوزه تولید فست فود انجام داده اند؛ نظارت بر تولید مواد غذایی در اختیار غذا و دارو است و اگر دکتر دیناروند تایید کردند، قطعا در حوزه نیتریت و نیترات در این مواد مشکلی نداریم!

آیا مصرف نمک ایرانی‌ها از استاندارد جهانی  بیشتر است؟

طبق گفته کارشناسان میزان مصرف نمک توسط ایرانیان بیش از 3 برابر استاندارد جهانی است. به همین دلیل این رویه موجب بروز بیماری خواهد شد. بر اساس استانداردهای جهانی باید میزان مناسبی از نمک روزانه به بدن برسد. این میزان معین برای بدن ضروری است. اما بیشتر از این مقدار،  امکان بروز بیماری هایی مانند فشار خون بالا وجود دارد. مصرف نمک ایرانی‌ها به شدت بالا است. نمک یکی از پرکاربردترین مواد در آشپزخانه ایرانی ها محسوب می‌شود.

دلایل مصرف بالای نمک بالاتر از حد مجاز

یکی از دلایل مصرف نمک بالا تر از حد استاندارد جهانی در ایران، استفاده از مواد غذایی حاوی نمک است. مثلا نان یکی از این مواد است. این ماده علاوه بر نمک، مقداری جوش شیرین نیز دارد. جوش شیرین نیز حاوی سدیم است. در نتیجه یک ماده غذایی پرسدیم محسوب می‌شود. از این رو مصرف نمک به غیر از مواد غذایی باید کاهش پیدا کند. در غیر این صورت بیماری های بسیار زیادی در افراد ایجاد خواهد شد.

مواد غذایی مانند ترشی و شور حاوی مقادیر بالایی نمک هستند. این مواد نیز از واجبات سفره ی ایرانی هستند. به هیچ عنوان نباید یک ماده در این سطح مصرف شود. یکی از دلایل استفاده از ید در نمک نیز ، مصرف زیاد آن توسط ایرانیان است. این میزان باید به قدری کاهش یابد که مطابق با استانداردهای جهانی باشد.

استاندارد جهانی مصرف نمک

سازمان بهداشت جهانی میزان مشخصی از نمک را برای بدن ضروری می‌داند. این میزان همواره توسط پزشکان به مردم توصیه می‌شود. استانداردهای جهانی مصرف نمک در کشورهای مختلف رعایت می‌شود. اما در ایران این طور نیست. اغلب افراد از این ماده در مقادیر زیاد استفاده می‌کنند. مصرف نمک ایرانی‌ها از استاندارد جهانی 3 برابر بیشتر است. این موضوع به عنوان یک فاجعه می‌تواند مطرح شود.