ارتباط میزان نمک بدن در مغز و خواب

ارتباط میزان نمک بدن در مغز و خواب

ارتباط میزان نمک بدن در مغز و خواب چگونه است؟ به تازگی دانشمندان در تحقیقات خود سعی کرده اند تا به دلایلی دست پیدا کنند که علت تفاوت در رفتارهای انسان ها در هنگامی که باید بخوابند را توضیح بدهد. بسیاری از انسان ها در زمان ساعات خواب، با بیداری عجیب و عدم امکان فرورفتن به خواب روبرو هستند. دانشمندان در این تحقیقات به دلیل این امر پی برده اند. ما در مقاله نابودی میکروب با آب نمک به خواص آن اشاره کرده ایم.

بر اساس این پژوهش سطح نمک موجود در مغز انسان، ارتباطی مستقیم با امکان خواب یا بیداری دارد. به این ترتیب برای نخستین بارچرخه خواب و بیداری در انسان توسط میزان نمک موجود در بدن تحت تاثیر قرار می گیرد. البته برای دستیابی به این اطلاعات، آزمایش ها تنها بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شده اند. هنوز آزمایش هایی در سطح انسانی انجام نپذیرفته اند! به همین دلیل نیز هنوز قطعیت این اطلاعات به صورت صددرصد نیست.

نقش نمک موجود در بدن بر مغز و خواب

هنگامی که انسان ها خواب هستند ( اجزایی مانند آدرالین که نقشی بالا در بیداری و هوشیاری را ایفا می کنند) در بدن به حالت نیمه فعال در می آیند. به همین دلیل نیز فرد با آرامش و بدون توجه کامل به رخدادهای پیرامون خود به خواب فرو می رود. با این حال اگر سطح نمک در بدن بالاتر از حد عادی باشد، تعادل فعال ماندن بر هم خورده و سلول های عصبی دشوارتر تحریک می شوند. به این ترتیب بیدار شدن فرد بسیار سخت تر خواهد شد.

شایان ذکر است که دانشمندان برای این کار به صورت مستقیم اقدام به تزریق نمک به مغز موش ها کرده اند تا بتوانند این تئوری را به اثبات برسانند. نتایج این تحقیقات در ژورنال بین المللی Science منتشر شده است.

نمک چگونه بر جریان خون در مغز اثر می‌گذارد؟

هنگامی که میزان نورون در در بدن فعال می‌شود، میزان جریان خون نیز ممکن است زیاد شود. به این عملکرد بدن، افزایش جریان خون بافتی می‌گویند. این موضوع در اثر اتساع رگ خونی موجود در مغز، اتقاق می‌افتد. تست و آزمایشات به نام ام آر آی نیز، همین مسیر را تشخیص می‌دهد. اما نقش نمک در این امر چیست؟ مصرف نمک می‌تواند موجب بیش فعال شدن نورون ها شود. این امر می‌تواند در صورتی که تداوم داشته باشد، موجب آسیب به مغز شود. دقیقا مشابه افرادی که با مصرف بیش از حد نمک دچار فشار خون بالا می‌شوند. شاید بتوان گفت تاثیر نمک در عملکرد مغز امری واضح و روشن است. پژوهشگران بسیار زیادی روی این موضوع کار کرده اند. کاهش میزان مصرف آن می‌تواند مشکلات متعدد برای مغز و بدن را کمتر کند.

این ماده با وجود اینکه برای بدن ضروری است، باید به اندازه مصرف شود. در غیر این صورت عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت. ارتباط میزان نمک بدن در مغز و خواب برای داشنمندان به اثبات رسیده است. از این رو باید با توجه به تحقیقات، از مطالعات این افراد استفاده کرد.

به یاد داشته باشید که غذاهایی مانند مواد غذایی کنسروی و انواع غذاهای فراوری، می‌توانند روی عملکرد ارگان های بدن تاثیر منفی داشته باشند. این نوع غذاها از منابع اصلی نمک هستند.