Промышленная соль   Промышленная соль    Соль Экстра  Соль Экстра   salt for Water treatment and electrolysis  salt for Water treatment and electrolysis  


   کارخانه نمک
   نمک صنعتی مناسب من ››
   انواع بسته بندی
   آنالیز محصولات ››
   فروش نمک - خرید نمک
   گواهی نامه ››
   دانستنی ها ››
   درباره انواع نمک ››
   طبیعت نمک درایران ››
   اخـبـار نمک
   آزمایشگاه نمک و کنترل کیفیت
   Salt factory
   مصنع الملح
   تماس با ما
   جستجو در سایت
  شمسی   

               

 

طبیعت نمک درایران  دریاچه نمک حوض سلطان 

طبیعت نمک درایران ، دریاچه نمک حوض سلطان

با آمدن فصل پاییز و ملایم شدن هوا، تورهای کویرگردی دوباره رونق می گیرند و گردشگران زیادی همراه این تورها به دل کویر می زنند تا غرق آرامش، سکوت و زیبایی های متفاوت مناطق بکر بیابانی شوند. در کویرهای ایران جاذبه های زیادی را پیدا می کنید که بسته به اینکه این کویر در کجای ایران قرار داشته باشد جاذبه هایی متفاوت انتظارتان را می کشند. یکی از جاذبه های کویر، دریاچه های نمکی است دریاچه هایی که معمولا در فصل های بی باران در آن ها خبری از آب نیست و کف آن ها که با لایه های ضخیمی از نمک و گاهی هم چندضلعی های زیبا و یکدستی پوشیده شده کاملا دیده می شود. یکی از همین دریاچه های نمکی جایی در ۴۰ کیلومتری شمال قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد.  اسم این دریاچه نمکی و زیبا که فاصله چندانی هم از پایتخت ندارد حوض سلطان است.

در جنوب رشته کوه های البرز و در ۸۵ کیلومتری جنوب تهران جلوه دیگری از طبیعت خودش را در قالب دریاچه ای نمکی به تصویر کشیده است. دریاچه ای که بسته به اینکه در چه زمانی از سال باشیم و میزان بارندگی چقدر باشد ظاهری متفاوت به خود می گیرد به طوری که در فصل های بی باران در آن آب چندانی وجود ندارد و کف نمکی اش کاملا معلوم است اما در فصل زمستان آب، کف دریاچه را فرا می گیرد. دریاچه در واقع دو چاله جدا از هم است که به چاله غربی حوض سلطان و به چاله شرقی حوض مره می گویند. این دو چاله با یک آبراه به هم راه دارند هر وقت بارندگی زیاد می شود اول حوض مره مملوء از آب می شود و آب اضافه سرریز شده و به چاله حوض سلطان می رود.


ماجرای شکل گرفتن این دریاچه جالب است چون در اثر ساخت جاده شوسه تهران قم در حدود ۱۴۰ سال قبل تشکیل شده و چون بازمانده دریای بزرگ ساوه است به آن دریاچه ساوه هم می گویند. این دریاچه از رودهای زیادی مثل رودشور تغذیه می شود و هر سال نمک زیادی از آن گرفته می شود برای همین در میان دریاچه، جاده خاکریزی وجود دارد که از روی آن عبور و نمک را استخراج می کنند. اما خودرو ها هم برای عبور، از روی همین جاده می گذرند تا در باتلاق فرو نروند. نمک زیاد دریاچه باعث شده که به این دریاچه نمک هم بگویند ولی مواظب باشید که این دریاچه را با آن دریاچه نمک بزرگی که در جنوب شرقی قم قرار دارد اشتباه نگیرید!


در فصل های بی باران کف نمکی دریاچه معلوم است و می توانید در داخل آن قدم بزنید البته اگر دوست دارید کاملا تا وسط های دریاچه جلو بروید حتما کفش و شلوار مناسب داشته باشید چون اثرات گل و نمک به این سادگی ها از روی شلوار و کفشتان پاک نمی شود! کلاه آفتاب گیر و کرم ضدآفتاب هم از وسایل ضروری این طبیعت گردی است تا در این منطقه کویری دچار آفتاب سوختگی نشوید. قدم زدن بر روی این سطح نمکی آنقدر هیجان انگیز است که خیلی ها را می بینید که ساعت ها بر روی دریاچه راه می روند تا بتوانند عرض ۱۶ کیلومتری آن را کاملا طی کنند.  اطراف دریاچه حیات وحش قابل توجه ای دارد پرندگانی مثل غاز خاکستری و انواع عقاب و حیواناتی مثل خرگوش و روباه از حیواناتی هستند که در این ناحیه زیاد دیده می شوند. به غیر از این ها حشرات و خزندگان زیادی هم در این ناحیه هست تا اکویستم منطقه کاملا در تعادل باشد. اینجا گونه های گیاهی زیادی مثل درمنه بیابانی، سودا، سالسولا و دارد و در مجموع تعداد گونه های گیاهی اش به بیش از ۴۰ گونه می رسد. یکی دیگر از ویژگی های جالب این دریاچه وجود بیش از  ۲۴۰ گونه از ریز موجودات هوازی در دریاچه هست موجوداتی مثل جلبک‌ها و باکتری‌ها که از شرایط ژنتیک خاصی برخوردارند و حتی می توانند در این شرایط خیلی شور به زندگی ادامه بدهند.


  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت سپید دُر شایان محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست

sepidor.com