Промышленная соль   Промышленная соль    Соль Экстра  Соль Экстра   salt for Water treatment and electrolysis  salt for Water treatment and electrolysis  


   کارخانه نمک
   نمک صنعتی مناسب من ››
   انواع بسته بندی
   آنالیز محصولات ››
   فروش نمک - خرید نمک
   گواهی نامه ››
   دانستنی ها ››
   درباره انواع نمک ››
   طبیعت نمک درایران ››
   اخـبـار نمک
   آزمایشگاه نمک و کنترل کیفیت
   Salt factory
   مصنع الملح
   تماس با ما
   جستجو در سایت
  شمسی   

               

 

طبیعت نمک درایران  کویر مرکزی یا کویر نمک 

طبیعت نمک درایران ، کویر مرکزی یا کویر نمک

کویر مرکزی نمک یا کویر نمک یک چاله زمین‌ شناسى مثلث شکل ناموزون است که ضلع قاعده آن در مشرق، کوه‌هاى طبس تا کوه‌هاى سبزوار و دو ضلع آن یکى از ارتفاعات جنوبى البرز و کوه‌هاى سمنان تا سبزوار در شمال و ضلع دیگر، ارتفاعات تفرش، کاشان، کوه‌هاى انارک و جندق در جنوب مى‌باشد.

در داخل این چاله، دو حوضه،  یکى مسئله در مغرب حوضه  و دیگری موسوم به دشت کویر در مشرق قرار دارد. کویر مرکزی نمک در بزرگ‌ ترین منطقه بیابانى ایران واقع شده که طول آن از شرق به غرب حدود ۶۰۰ کیلومتر و عرض آن از شمال به جنوب بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر است و وسعت آن بین ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر مربع مى‌باشد.

حوضه کویر مرکزی نمک با حدود ۴۰۰ متر ارتفاع از پست‌ ترین نقاط فلات داخلى ایران محسوب مى‌شود در مناطق پست کویر نمک کوه‌هاى منفردى وجود دارد که جنس آن از کنگلومرا و گرانیت مى‌باشد که احتمالاً بر اثر حرکات تکتونیکى ارتفاع پیدا کرده و چون جنس سختى دارند در مقابل فرسایش مقاومت بیشترى نشان مى‌دهند.

از نظر ساختمانى کویر نمک با کویر لوت تفاوت بسیار دارد. چاله لوت، حفره‌اى است که در اثر شکستگى طبقات زمین احداث شده در حالى‌ که کویر نمک، یک چاله بزرگ زمین‌ شناسى مى‌باشد. قسمت اعظم کویر نمک را شن و سنگریزه پوشانده است که اغلب دستخوش باد قرار مى‌گیرند و طوفان‌هاى شدید و شن‌هاى آمیخته به نمک را مانند امواج دریا با صداى درهم به حرکت در می آورد که گاهى به‌ شکل تپه‌هاى طولانى تا ارتفاع ۴۰ متر می باشد. این تل‌هاى شنى که در اثر وزش باد، تغییر مکان مى‌دهند به تپه‌هاى ریگ روان معروف است و خطرى براى کاروان‌ها و آبادى‌هاى اطراف کویر مى‌باشد.

کویر نمک از خشک‌ ترین نواحى ایران است. مقدار بارندگى حدود ۱۰۰ میلى‌متر و اختلاف درجه حرارت شبانه‌ روز در سال خیلى زیاد بین صفر و هفتاد درجه مى‌باشد به‌ ندرت درحاشیه کویر و بعضى نواحى داخلى نقاطى یافت مى‌شود مانند جندق و بیابانک که از حیث آب و هوا و جمعیت و به‌ دست آوردن محصول اهمیت داشته باشد


         

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت سپید دُر شایان محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست

sepidor.com