Промышленная соль   Промышленная соль    Соль Экстра  Соль Экстра   salt for Water treatment and electrolysis  salt for Water treatment and electrolysis  


   کارخانه نمک
   نمک صنعتی مناسب من ››
   انواع بسته بندی
   آنالیز محصولات ››
   فروش نمک - خرید نمک
   گواهی نامه ››
   دانستنی ها ››
   درباره انواع نمک ››
   طبیعت نمک درایران ››
   اخـبـار نمک
   آزمایشگاه نمک و کنترل کیفیت
   Salt factory
   مصنع الملح
   تماس با ما
   جستجو در سایت
  شمسی   

               

 

طبیعت نمک درایران  دریاچه نمک مرنجاب، نگین سپیدرنگ کویر 

طبیعت نمک درایران ، دریاچه نمک مرنجاب، نگین سپیدرنگ کویر

دریاچه نمک آران و بیدگل که شوری نامش هیچ گاه مانعی بر شیرینی حیات و منفعتی که می‌تواند داشته باشد نبوده است، یکی از جاذبه‌ها و پتانسیل‌های بالای اقتصادی و فرهنگی کشور است که تا کنون کمتر به آن توجه شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در آران و بیدگل، دریاچه نمک به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های مرنجاب آران و بیدگل با 2400 کیلومتر مربع مساحت، نگین سپیدرنگ کویر است. این دریاچه در پشت کاروانسرای تاریخی مرنجاب، حاصل چندین هزار سال ورود آب شور رودها و سیلاب‌هایی است که نمک خاک شور منطقه را در خود حل کرده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل در گفت‌ وگو با خبرنگار ایسنا در مورد علت تشکیل دریاچه نمک گفت: میلیون‌ها سال پیش دریایی به نام "تتیس" در این منطقه بود که به مرور زمان خشک شد و بعدها عمیق‌ ترین قسمت آن با سرازیر شدن آب زمین‌های اطراف و به علت خاصیت چسبندگی خاک و باتلاقی بودن آن، دریاچه نمک شکل گرفته است.


ابوالفضل معینی‌نژاد ‌افزود: هشت ضلعی‌های خانه زنبوری متشکله در این دریاچه به صورت طبیعی و به سپیدی برف از کریستال‌های نمک، منظره‌ای زیبا در پیش چشم بازدیدکنندگان، مجسم می‌سازد و این دریاچه را به یکی از جاذبه‌های استثنایی طبیعی تبدیل می کنند. وی ادامه داد: نحوه تشکیل چند ضلعی‌های منظم با دیواره‌های کریستالی و بلوری در سطح دریاچه از منظره چشم نوازی برخوردار است و چنانچه راه ارتباطی آن، ساماندهی شود می‌تواند به یکی از مناطق سیاحتی تبدیل شود. معینی‌نژاد رویش گیاهان مختلف و چاه آب شیرین در اطراف دریاچه را از دیگر بخش‌های قابل توجه دریاچه نمک آران و بیدگل دانست که در کنار شوری منطقه، جاذبه‌ای شگفت‌انگیز برای جذب گردشگران است.

هم‌چنین رییس اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل، این دریاچه نمک را از مهم‌ترین جاذبه‌های کویر مرنجاب معرفی کرد و افزود: دریاچه نمک آران و بیدگل در فصل تابستان، خشک و پوشیده از نمک است و در زمستان ارتفاع آب این دریاچه در بعضی از مناطق به دو سانتی‌متر می‌رسد. هرسال تعداد زیادی از گردشگرانی که برای بازدید از کاروانسرای مرنجاب به شهرستان سفر می‌کنند، از دریاچه نمک نیز بازدید می‌نمایند. او، جذاب‌ترین بخش دریاچه نمک آران و بیدگل را هشت ضلعی‌های بلوری شکل و وجود جزیره بی‌نظیر سرگردان در دل دریاچه دانست و گفت: جزیره سرگردان با حالتی کشتی مانند با دو سر نامعلوم و برخوردار از سنگ‌های آتش فشانی و تپه‌های بلند، چشم انداز بی‌نظیری را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم کرده است.

هم‌چنین یک کارشناس شیمی در خصوص نتایج تحقیقات خود در مورد دریاچه نمک آران و بیدگل گفت: دریاچه نمک آران و بیدگل علاوه بر دارا بودن مشتقات نمک، شامل نمک خوراکی، صنعتی و آزمایشگاهی، دارای مهم‌ترین منابع معدنی کمیاب دنیا است. تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که بیش از 30 ماده غنی معدنی از قبیل منیزیوم، پتاسیم، لیتیوم و بروم است که تهیه این مواد همواره موجب خروج ارز از کشور می‌شود. در صورت راه‌اندازی کارخانه فرآوری شورابه‌های نمک در آران و بیدگل، نه تنها هزاران نفر از این شهرستان و شهرهای مجوار مشغول به فعالیت می‌شوند، بلکه اصلی‌ترین منابع معدنی دنیا در این دریاچه قابلیت فرآوری و استفاده و حتی صادرات را دارند. وجود منابع غنی معدنی در دریاچه نمک آران و بیدگل آن را به عنوان چاه نفتی معرفی کرده که هنوز کشف نشده است.

 

 

 

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت سپید دُر شایان محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست

sepidor.com