Промышленная соль   Промышленная соль    Соль Экстра  Соль Экстра   salt for Water treatment and electrolysis  salt for Water treatment and electrolysis  


   کارخانه نمک
   نمک صنعتی مناسب من ››
   انواع بسته بندی
   آنالیز محصولات ››
   فروش نمک - خرید نمک
   گواهی نامه ››
   دانستنی ها ››
   درباره انواع نمک ››
   طبیعت نمک درایران ››
   اخـبـار نمک
   آزمایشگاه نمک و کنترل کیفیت
   Salt factory
   مصنع الملح
   تماس با ما
   جستجو در سایت
  شمسی   

               

 

طبیعت نمک درایران  معدن نمک گرمسار 

طبیعت نمک درایران ، معدن نمک گرمسار

معادن نمک گرمسار:

در منطقه گرمسار، ۲۷ معدن نمک با درجه خلوص بالای 98 درصد وجود دارد. یکی از زیباترین این معادن، معدن نمک “کوهدشت کهن” می باشد. این معدن که در نوع خود در بین معادن نمک منطقه بی نظیر می باشد، از زیبایی خاصی برخوردار است. این معدن نمک به صورت تونل پیچ در پیچ 1.5 کیلومتری در دل زمین امتداد دارد. در داخل تونل، ۶ ستون بزرگ نمک به ارتفاع ۱۲ متر و به شعاع تقریبی ۱۰در۲۰ متر جهت جلوگیری از ریزش تونل پیش بینی شده است که با ورود به داخل تونل مزبور چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

معادن نمک گرمسار با توجه به اقلیم نیمه بیابانی و گرم و خشک منطقه گرمسار در تابستان و زمستان، مکان مناسبی جهت بازدید گردشگران می باشد. امید است در آینده از این مکان جهت ایجاد مراکز توریستی و تفریحی از جمله هتل نمکی و... استفاده شود که خود عامل رشد صنعت گردشگری و جذب توریسم درشهرستان گرمسار می باشد.


طرح گردشگری نمک:

این طرح بر پایه استفاده از سنگ نمک گرمسار تدوین گردیده است و در ۴ گروه اصلی تقسیم بندی می گردد:

·        مکان های دیدنی

·        صنایع دستی

·        مکان اقامتی

·        درمان

موقعیت جغرافیایی معدن نمک کوهدشت کهن گرمسار:
N        ۳۵          ۱۰`         ۵۳٫۱“
E         ۵۲         ۸`          ۵۲٫۹“
و ارتفاع آن از سطح دریا
۸۶۶ متر است.

کارخانه نمک گرمسار :

معدن نمک موعود گرمسار، معدن نمک کیمیا گرمسار، معدن نمک میلاد گرمسار، معدن نمک زمرد کوثر گرمسار، معدن نمک کوهدشت کهن گرمساروغیره.


ورودی معدن:

 در قدیم ورود به معدن نمک از بالای کوه انجام می شد اما به دلیل ناخالصی زیاد، تونل غار مانندش ایجاد شد که این تونل ها به علت حفاری، سقفی طبیعی با معماری جالب دارند که هنگام حفاری، قسمت هایی را به عنوان ستون برای معدن باقی می گذارند.  این ستون ها، تالارهای مختلفی را به وجود می آورند. جلوه های بصری معدن، چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد. شیارهای ایجاد شده توسط شستشوی باران در ورودی معدن بسیار زیبا است.

برداشت از معدن به وسیله چکش و مته انجام می شود که با کار گذاشتن چاشنی و مواد منفجره در هر ۳ تا ۴ متر، نمک برداشت می شود. به گفته مسئول معدن،  سیم های مشکی رنگی به نام شاه سیم یا سیم فرار وجود دارد که ۱۰۰ متر عقب تر از محل انفجار قرار دارند . چکش و مته برای حفاری در سایزهای ۸۰ سانتی متری ، یک، سه و پنج متری وجود دارد ولی ۳متری رایج تر است که با فشار باد کارمی کند. در زمان استخراج معادن آن قدر به حفاری ادامه می دهند تا به آب برسند. در، ورودی معدن آسیابی جهت خرد کردن سنگ ها وجود دارد.

 در معادن نمک همیشه احتمال ریزش وجود دارد. هوای داخل معدن خنک ومطبوع است . هواکش از طریق یک پمپ، هوای تازه را وارد معدن می کند. همچنین لوله هایی برای تهویه هوا وجود دارد.

مصارف نمک:

 بخش زیادی از نمک ها مصرف خوراکی دارند که درصد خلوص آنها ۹۸ یا ۹۹ درصد است و قسمتی از آنها نمک دور ریز یا نمک نامرغوب است که برای جلوگیری از یخ زدگی جاده ها در زمستان و مصارف دباغی و غیره استفاده می شود.

 

 

لیست منابع:

۱- بورشورهای اداره میراث فرهنگی و گردشگری
۲- سایت  www.saltproject.persianblog.ir
۳- مصاحبه میدانی

 

            

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت سپید دُر شایان محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست

sepidor.com