Промышленная соль   Промышленная соль    Соль Экстра  Соль Экстра   salt for Water treatment and electrolysis  salt for Water treatment and electrolysis  


   کارخانه نمک
   نمک صنعتی مناسب من ››
   انواع بسته بندی
   آنالیز محصولات ››
   فروش نمک - خرید نمک
   گواهی نامه ››
   دانستنی ها ››
   درباره انواع نمک ››
   طبیعت نمک درایران ››
   اخـبـار نمک
   آزمایشگاه نمک و کنترل کیفیت
   Salt factory
   مصنع الملح
   تماس با ما
   جستجو در سایت
  شمسی   

               

 

طبیعت نمک درایران  دریاچه نمک خور 

طبیعت نمک درایران ، دریاچه نمک خوردریاچه نمک خور که بزرگترین دریاچه فصلی نمک جهان (پلایا) است، از جمله کم ارتفاع‌ ترین نقاط در فلات ایران نیز محسوب می‌شود. این دریاچه در قسمت مرکزی تا جنوبی کویر مرکزی ایران گسترش دارد وارتفاع آن ازسطح آب‌های آزاد به طور متوسط 707 متر است. عمق نمک در این دریاچه برخلاف سایردریاچه‌های نمک مشابه در فلات مرکزی ایران بسیار نازک بود به طوری که ازسانتی متر تا  10مترمتغیراست. علت این تفاوت، حرکت دائمی سفره‌ آب‌های شور زیرزمینی  و لجن‌های سیاه لایه‌های زیرین می‌باشد که از شکل‌ گیری و تراکم پلتفرم‌های نمکی جلوگیری می‌کنند.

آب‌های ورودی به دلیل شوری کویرهای اطراف اشباع از نمک هستند و به دلیل گرمی بالای هوا به سرعت تبخیر شده و نمک خود را در دریاچه باقی می‌گذارند.

دمای هوا درگرم ترین زمان به 55 درجه و در سرد ترین زمان (شب) به 25 درجه می‌رسد، میزان رطوبت هوا درفصول گرم در حد بسیار ناچیزی کاهش می‌یابد.

اختلاف زیاد درجه حرارت در روز و شب باعث شکسته شدن لایه نمک سطحی گشته و لایه های مرطوب زیرین از شکست‌های ایجاد شده رطوبت خود را از دست می دهند که این عامل باعث شکل‌ گیری چندضلعی‌های نمکی (پلتفورم‌های نمکی) می‌گردد.

همچنین حرکت لجن‌های سیاه لایه های زیرین در این شکل گیری ها موثر است.

 

                              
   
   

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت سپید دُر شایان محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست

sepidor.com