Промышленная соль   Промышленная соль    Соль Экстра  Соль Экстра   salt for Water treatment and electrolysis  salt for Water treatment and electrolysis  


   کارخانه نمک
   نمک صنعتی مناسب من ››
   انواع بسته بندی
   آنالیز محصولات ››
   فروش نمک - خرید نمک
   گواهی نامه ››
   دانستنی ها ››
   درباره انواع نمک ››
   طبیعت نمک درایران ››
   اخـبـار نمک
   آزمایشگاه نمک و کنترل کیفیت
   Salt factory
   مصنع الملح
   تماس با ما
   جستجو در سایت
  شمسی   

               

 

طبیعت نمک درایران  غارنمکدان قشم 

طبیعت نمک درایران ، غارنمکدان قشم

جزیره قشم از طریق تنگه کلارنس Clarence)) یا خورخوران از سواحل ایران جدا شده است. مرتفع‌ ترین منطقه جزیره قشم، کیش کوه (ارتفاع تقریبى 390 متر) از کوه نمک تشکیل شده است که به کوه نمک دان نیز معروف است.

مشخصات زمین شناختى خلیج فارس و جزیره قشم نشان مى‌دهدکه خلیج فارس دریای حاشیه‌ ای (Marginal) است که توسط هرمز با اقیانوس هند ارتباط مى‌یابد. از نظر زمین‌ شناسى ساختمانى، خلیج فارس یک چاله تکتونیکى است که در اواخر پلیوسن تا پلیستوسن تشکیل شده و درنتیجه تداخل چین‌خوردگى‌هاى زاگرس و چین‌ خوردگى‌هاى عربى، شکل امروزى را پیدا کرده است. اغلب، جزایر و تپه‌ ماهورهاى زیردریایى نیز در اثر بالا آمدن گنبدهاى نمکى تشکیل شده‌اند.بررسى وضعیت زمین‌ شناسى ساختمانى و جنس زمین‌هاى تشکیل‌ دهنده جزیره قشم نشان مى‌دهد این جزیره تاقدیس عظیمى است که محور آن منطبق بر محور طولى جزیره مى‌باشد و به آخرین حرکات چین‌ خوردگى زاگرس مرتبط است. در داخل جزیره، چین‌ خوردگى‌هاى درهمى وجود دارد که حاکى از حرکات تکتونیکى جوان‌ تر است. عملکرد گسل‌هاى فعال با امتداد شمالى‌ ـ جنوبى بالا‌ آمدن تدریجى گنبد نمک ى نمک دان و حضور پادگانه‌هاى دریایى مؤید این نظر است.

گنبد نمکى نمک دان تنها گنبد نمکى در جزیره قشم است که از میان دماغه جنوب تاقدیس سلخ و دماغه شمال غربى تاقدیس باسعید بالا آمده است و در نقشه تقریباً دایره‌اى با قطر 7 × 5/6 کیلومتر است. بام گنبد توپوگرافى نامنظم دارد و دیواره آن بسیار پرشیب است.

غار نمک در بخش جنوبى جزیره و در منتهى‌الیه غربى آن قرار گرفته است. دهانه غار رو به جنوب است و تا ژرفاى حدود 20مترى آن با نور روز روشنایى دارد. ژرفاى غار نزدیک به 100 متر، درازاى آن بین 3 تا 10 متر وپهناى متوسط غار، 5 متر است. اندازه‌هاى ذکر شده در زمان‌هاى مختلف دستخوش تغییر مى‌شود و دلیل آن میزان بارندگى، نفوذ آب وانحلال وتبلورنمک است.

دیواره ورودى غار تشکیل شده است از نوارهاى رنگارنگ نمک و لایه‌هاى مختلفى از کانى‌هاى آهن‌دار ـ مانند هماتیت و اولیژیست ـ همچنین در مدخل غار آبگیری به طول بیست متر مشاهده می شود که میزان آب آن وابسته به میزان نزولات جوى و متغیر است. استلاکتیت‌ها و به ندرت استلاگمیت‌هاى نمک ى از اولین پیچش‌ غار قابل مشاهده هستند و به‌ تدریج تعداد آنها افزایش مى‌یابد. متأسفانه تعدادى از استلاکتیت‌هاى زیباى این غار تخریب و شکسته شده‌اند، به احتمال زیاد این کار توسط بازدید کنندگان و برخى از اهاى بومى جزیره به‌ منظور تهیه نمک‌ طعام با کیفیت بالا صورت گرفته است.

از نیمه غار تا انتهاى آن زیبایى غار را کف‌ پوشى از نمک کریستاله دوچندان نموده است و در نزدیکى دیواره‌ها، اتصال استلاکتیت‌ها و استلاگمیت‌ها با یکدیگر. ستون‌ها و ستونک‌هاى زیبایى را پدید آورده است.

در نزدیکى دهانه غار نمک ى چند دهانه دیگر نیز قابل مشاهده است که ژرفاى آنها از چند متر تجاوز نمى‌کند و پهنا و بلنداى محدودى دارند. دیواره این قبیل حفره‌ها پوشیده از رسوبات گل‌ کلمى نمک است.


چشمه نمک ى مجاور غار نمک ى، حاصل نفوذ آب‌هاى سطحى مربوط به بارندگى به داخل مجرا‌ها و کانال‌هاى گنبد نمک ى نمک دان است. این آب‌ها پس از نفوذ به داخل گنبد و حل‌ کردن مقادیر زیاد نمک و دیگر مواد قابل انحلال، به شکل چشمه ظاهر مى‌شوند. آب این چشمه محلول فوق اشباع نمک است و به‌همین دلیل رسوب‌ گذارى و تبلور نمک در حاشیه مسیر این چشمه به‌ وفور مشاهده مى‌شود و حاصل آن را مى‌توان به‌ صورت نوارى سفید رنگ از دوردست مشاهده نمود. در بسترسرخ‌ رنگ این چشمه، رسوبات گل‌ اخرا مشاهده مى‌شود که حاوى ترکیبات اکسید آهن به‌خصوص هماتیت است. در این ناحیه شکل‌هاى بسیار زیبایى از نمک قابل مشاهده است، از جمله:

·        پلیگون‌هاى نمک (با قطر30 سانتى‌متر تا یک متر)

·        تیغه‌هاى نمک ى بسیار تیز و برنده

·        شکل‌هاى گل‌ کلمى و قلوه‌اى، رشته‌هاى ذره‌ بینى

·        بلورهاى خود شکل نمک

از دل کوه نمک دان و از میان غار یک جریان آب زیرزمینى دائمى مى‌جوشد و راه خود را به خارج مى‌گشاید که پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود، به‌ صورت چشمه‌ در دامنه کوه ظاهر مى‌شود و در گودال مقابل خود حوضچه‌ اى طبیعى به‌ وجود مى‌آورد. منظره این حوضچه از دورهمچون سطح وسیعى انباشته از برف زمستانى دیدنى است. این چشمه در تمام فصل‌هاى سال جریان دارد.

نمک موجود در غار کوه نمک دان از بهترین نوع نمک سر سفره شناخته شده و در ترکیب آن عناصر دیگرى (همچون منیزیم) وجود دارد. به‌همین دلیل مى‌تواند به‌عنوان نمک طبى به‌ ویژه براى مصرف ورزشکاران حرفه‌اى ـ استخراج و به‌ صورت کپسول مصرف شود.

با شناسایى بقیه مسیر، معلوم شد که غار نمک قشم حدود 6400 متر درازا دارد و به این ترتیب طولانى‌ ترین غار نمک جهان به‌ شمار مى‌رود.

 

منابع:

برداشت از وب سایت منطقه آزاد کیش و سایت کانون ایرانشناسی پرشین بلاگ

سفری پر خطر به غار نمک دان قشم ، طولانی ترین غار نمک ی جهان از گروه مجلات همشهری

عکس های زیبا از غار نمک دان قشم از ایران را بگردیم

 

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت سپید دُر شایان محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست

sepidor.com