Промышленная соль   Промышленная соль    Соль Экстра  Соль Экстра   salt for Water treatment and electrolysis  salt for Water treatment and electrolysis  


   کارخانه نمک
   نمک صنعتی مناسب من ››
   انواع بسته بندی
   آنالیز محصولات ››
   فروش نمک - خرید نمک
   گواهی نامه ››
   دانستنی ها ››
   درباره انواع نمک ››
   طبیعت نمک درایران ››
   اخـبـار نمک
   آزمایشگاه نمک و کنترل کیفیت
   Salt factory
   مصنع الملح
   تماس با ما
   جستجو در سایت
  شمسی   

               

 

دانستنی ها  تفاوت نمک دریا با نمک معمولی 

دانستنی ها ، تفاوت نمک دریا با نمک معمولی

 

نمک دریایی با نمکی که ما استفاده می‌کنیم از لحاظ تغذیه‌ای تفاوتی ندارد و تفاوت فقط در سایز کریستال های نمک می باشد.  به عنوان نمونه در برخی نان‌ها و شیرینی‌ها افزودن این نوع نمک، سبب قوام و تردی بیشتر شده و کیفیت را بالا می‌برد اما از لحاظ تغذیه‌ ای تفاوتی با نمک های موجود در سفره ها ندارد لذا باید نکاتی رعایت شده در مورد نمک معمولی را درباره نمک دریا نیز رعایت کنیم. در نمک دریا، کریستال نمک‌های دیگری هم مانند منیزیم و پتاسیم وجود دارد که باعث ایجاد مزه تلخ نمک دریا می‌شود.

 نمک دریا نمکی است تصفیه نشده که دارای انواع ناخالصی‌ها از جمله فلزات سنگین است. این نمک علاوه برداشتن ناخالصی‌ها، دارای میزان کم ید و یا حتی فاقد ید است که نیاز روزانه بدن به ید را تأمین نمی‌کند.

وزارت بهداشت ظرف 20 سال گذشته برای کاهش شیوع گواتر و اختلالات ناشی از کمبود ید، سیاست افزودن ید به نمک‌های خوراکی را در پیش گرفته و در حال حاضر کلیه کارخانجات تولید کننده موظفند ید را به میزان توصیه شده وزارت بهداشت به نمک‌های خوراکی اضافه کنند زیرا استفاده از نمک یددار تصفیه شده تنها راه رساندن ید به بدن برای انجام اعمال حیاتی ای است که وابسته به این ریز مغذی ها هستند. نرسیدن ید کافی به بدن با عوارض بی‌ شماری همانند گواتر، ناهنجاری‌های مادرزادی، افزایش موارد سقط و مرده زایی، هیپوتیروئیدی مادرزادی، کر و لالی مادرزادی و کاهش بهره هوشی همراه است.

 مقدار کلسیم و منیزیمی که نمک دریا به بدن می‌رساند آن قدر ناچیز است که کاملاً قابل چشم پوشی است، ضمن این که این املاح را از سایر منابع غذایی می‌توان دریافت کرد. میزان محاسبه شده ید در نمک تصفیه شده باعث پیشگیری از بیماری گواتر و به دنبال آن باعث پیشگیری از عقب‌ ماندگی جسمی، ذهنی و سقط جنین خواهد شددر صورتی نمک دریا می‌تواند مصرف خوراکی داشته باشد که در قالب استانداردهای موجود، مجوز تولید و پروانه ساخت از وزارت بهداشت گرفته باشد.

 گفتنی است چندی است که تبلیغات گسترده و بی اساس از نمک دریا باعث شده که مصرف کنندگان دچار سردرگمی شده و علی رغم توصیه های وزارت بهداشت مبنی بر مصرف نمک یددار تصفیه شده، هنوز عده ای بر این باورند که نمک دریا علاوه بر سدیم و ید دارای املاحی مانند کلسیم و منیزیم است که برای بدن مفید است.


 

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت سپید دُر شایان محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست

sepidor.com