Промышленная соль   Промышленная соль    Соль Экстра  Соль Экстра   salt for Water treatment and electrolysis  salt for Water treatment and electrolysis  


   کارخانه نمک
   نمک صنعتی مناسب من ››
   انواع بسته بندی
   آنالیز محصولات ››
   فروش نمک - خرید نمک
   گواهی نامه ››
   دانستنی ها ››
   درباره انواع نمک ››
   طبیعت نمک درایران ››
   اخـبـار نمک
   آزمایشگاه نمک و کنترل کیفیت
   Salt factory
   مصنع الملح
   تماس با ما
   جستجو در سایت
  شمسی   

               

 

دانستنی ها  نمک در حفاری آب 

دانستنی ها ، نمک در حفاری آب

نمك جزء اصلی درحفاری آبی نفت و گاز است. محلول نمك در بسترهای نمك بهم پیوسته مصرف می‌شود. گل حفاری برای مصرف با نمك آغشته می‌شود تا از حل شدن لایه نمك بكاهد. محلول نمك درضمن كارجهت تكمیل حفاری قسمت ساحلی دریا به كار می‌رود .گاهی اوقات محلول ها جهت به دست آوردن سود فراوان و اقتصادی آب دریا، هنگام حفاری قسمت ساحلی به كارمی‌روند. ذرات و دانه‌های نمك به محلول های حفاری اشباع شده از نمك جهت افزایش چگالی محلول اضافه می‌شود تا بر فشارهای شدید در سطح پایینی به خوبی غلبه كند. اگر گل حفاری به خوبی اشباع شده باشد، ذرات نمك حل نخواهد شد اما بعدا می‌توانند توسط اضافه كردن آب به گل ازبین برده شوند.

نمك هم به صورت مركب و هم به صورت تنهایی به گل اضافه می‌شود.  به صورت تركیبی، اغلب نمك به همراه برمید كلسیم و به مقدار كمتر برمید روی و برمید سدیم مصرف می‌شود، اما اغلب كلرید كلسیم با برمید كلسیم به كار می‌ رود. نمك، یكی از چند ماده محلول در آب است كه همراه با پتاسیم و كلریدهای منیزیم جهت افزایش چگالی گل حفاری افزوده می شوند. به دلیل قابلیت دسترسی‌ و کم قیمتی کلرید، تنها نمكی است كه به مقدار بسیار زیاد به این ماده اضافه می‌شود. گل حفاری می‌تواند از نمك اشباع شود. محلول های حفاری آبی معمولا چیزی حدود 33 درصد نمك دارد اما محلول های حفاری روغنی معمولا زیر 3/0 درصد نمك دارند. گاهی اوقات نمك به صورت توده به منظور ته‌ نشین كردن تجمعات كلوئیدی و پیشگیری از ته‌ نشین شدن قطعات (به وسیله افزایش قدرت ژلی گل حفاری) اضافه می‌شوند. چنانچه چسبندگی معمول گل را پایین‌ تر بیاورند، سپیولیت و اتالگیت به جای بنتونیت به منظور نگهداری و حفظ خاصیت چسبندگی اضافه می‌شوند. ابتدا نمك در طی فرآیند انكسار در گل های حفاری مصرف می‌شد، بدین ترتیب كه مكان های تعیین شده را مخفی می‌كرد و محلول را به قسمت های دیگر به منظور انكسار منحرف می‌كرد سپس نمك به وسیله آب یا محلول رقیق از بین می‌رفت. نمك مصرف شده در محلول های حفاری دارای درجه خلوص بالا نیست. 

 

تحقیق در اواخر دهه 1960 نشان داد كه سایز ذرات نمك مصرف شده درشدت پوشانندگی مهم است و همین امر منجر به معرفی تركیبات نمك سنگ جهت تعیین یك رنج ازسایزهای ذرات نمك شد.

عموما در حفاری آبی، سنگ نمك جهت تهیه ذرات بزرگ به كار می‌رود در صورتی كه نمك تبخیری برای ذرات ریزتر ترجیح داده می‌شود. نمك به عنوان جزئی از نمك غنی برای سیمان كردن فولاد و پوشش صحیح سوراخ موجود در دیوار به كار می رود. سیمان، اشكال و قسمت های پر منفذ و متخلخل را پوشش می‌دهد و از نفوذ آب جلوگیری می‌كند و لوله را در مقابل محلول های خورنده حفاظت می‌كند و لنگرگاه و مكان محكمی را برای وسایل و تجهیزات فراهم می‌آورد

نمك به عنوان یك ماده شتاب دهنده به سیمان قدرت می‌دهد. نمك، گل های حفاری آلی را با پیشگیری از تجزیه تخمیری محافظت می‌كند. میزان نمك موجود در سیمان های غنی از نمك از 18 تا 37% متغیر است.


 

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت سپید دُر شایان محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست

sepidor.com