Промышленная соль   Промышленная соль    Соль Экстра  Соль Экстра   salt for Water treatment and electrolysis  salt for Water treatment and electrolysis  


   کارخانه نمک
   نمک صنعتی مناسب من ››
   انواع بسته بندی
   آنالیز محصولات ››
   فروش نمک - خرید نمک
   گواهی نامه ››
   دانستنی ها ››
   درباره انواع نمک ››
   طبیعت نمک درایران ››
   اخـبـار نمک
   آزمایشگاه نمک و کنترل کیفیت
   Salt factory
   مصنع الملح
   تماس با ما
   جستجو در سایت
  شمسی   

               

 

دانستنی ها  منابع استحصال نمک 

دانستنی ها ، منابع استحصال نمک

تا قبل از پیشرفت تکنولوژی، نمک نقش حائز اهمیتی در شکل گیری تمدن داشت به طوری که قبل از میلاد مسیح هنگامی که آب اقیانوس ها بالا آمد و به موجب آن، سواحل امپراطوری روم باستان از بین رفت، رومیها فلسطین را جهت به دست آوردن نمک از بحرالمیت تسخیر کردند. در آن زمان، ارتش روم به عنوان حقوق، نمک دریافت می کردند؛ به طوری که لغت انگلیسی salary  به معنای حقوق از عبارت لاتین "Salarium Orgentum” حاصل شد. به احتمال زیاد، قدیمی ترین تاجران نمک، فینیقی ها بودند که طی سال های 1200-300 قبل از میلاد به این کار مشغول بودند. امروزه تولید نمک در دنیا به میلیون ها تن می رسد و در صنایع مختلف، کاربرد دارد.


میزان تولید مصارف :

مصرف کننده های نمک بطور عمده به سه دسته زیر تقسیم میشوند.

1.      60% نمک تولیدی جهت مصرف در صنایع شیمیایی

2.      30% جهت مصرف انسانی و صنایع غذایی

3.       10% در موارد صنعتی دیگر.

95% مصرف نمک در صنایع شیمیایی جهت تولید سه نوع محصول اصلی مصرف می شوند . این مواد عبارتند از سود سوز آور (NaOH) ، کربنات سدیم (Na2CO3) و گاز کلر (CL2) که این محصولات، مواد اولیه بسیاری از صنایع از قبیل کاغذ سازی ، نساجی ، صنایع نفت ، ساخت شیشه ، شوینده ها ، فولاد ، تصفیه آب ، تولید  PVC، صنایع شیمیایی معدنی و آلی و بسیاری دیگر از صنایع می باشند .

منابع استحصال نمک در دنیا به چند دسته تقسیم میشوند که عبارتند از :

-اقیانوسها ، دریاها و دریاچه ها ( Solar Salt).

- معادن نمک (Rock Salt).

- چاه های آب نمک (Brine Well).

امروزه تولید نمک در دنیا به 240 میلیون تن در سال بالغ میشود . تقریبا یک سوم این مقدار به روش "Solar Salt" یک ســوم دیگر به روش استفاده از منابع صخـــره های نمکی Rock Salt و ما بقی از طریق حوضچه های زیرزمینی آب نمک (Brine Well) استحصال میشود.

از نظر ترکیب، حدود 90درصد از کل املاح را مولکولهای کلرور سدیم تشکیل داده و یا به عبارتی 90 درصد از آن را نمک تشکیل می دهد و 10 درصد مابقی را سایر عناصر می باشد که عمدتا عبارتند از ca-so4-fe-k-b-br- .

از آنجا که بسیاری از عناصر موجود در آب دریا به عنوان ناخالصی در تولید نمک صنعتی محسوب می شوند و وجود ناخالصی ها از ارزش اقتصادی نمک تولید شده می کاهد. در صورت افزایش بیش از حد متعارف، نمک، ارزش اقتصادی خود را از دست می دهد

تفاوت نمک دریائی با سایر نمک های سنگی و آبی :

نمک عنوان دریائی، مستقیما از آب های آزاد دنیا بدست می آید.  لذا کلیه نمک هایی که از دریاچه های بسته و یا چشمه های شور و یا اعماق زمین به طریقه انحلال حاصل می شوند را  نمی توان به  عتوان نمک دریائی در نظر گرفت. نمک دریائی بصورت کریستالی با دانه بندی مشخص و آنالیز مشخص و تقریبا بصورت همگن تولید و حاصل می شود و از آنجائی که آنالیز آب دریا در هر منطقه در طی زمان دچار تغییرات بسیار اندکی می گردد ، می توان گفت که می توان با کنترل پروسه همیشه نمک یکنواختی را بدست آورد . این درحالیست که در تولید نمک های آبی از دریاچه های بسته هیچ گونه کنترل خاصی بر روی تولید نمک نمی باشد و درحقیقت فقط عمل تبخیر و برداشت نمک انجام و آنالیز نمک راسب شده با توجه به آنالیز ورودی آب به درون آنها مرتبا در حال تغییر بوده و نتیجتا آنالیز نمک، تابع تغییرات آنالیز آب ورودی است .

در آب دریاهای آزاد، فلزات سنگین بسیار کم بوده و در پروسه تولید، قابلیت کنترل دارند اما فلزات سنگین در نمک های آبی بستگی به آبهای ورودی دارد و گاها بسیار بالا می باشد .

در تولید نمک های دریائی، شرایط تولید به گونه ای است که فقط NACL ، نشست پیدا می کند این در حالی است که در تولید نمک های آبی، بسیاری از نمک ها، همزمان نشست پیدا نموده و جدا سازی، شامل هزینه های اضافی خواهند بود .

به طور کلی می توان گفت نمک های دریائی دارای درصد خلوص بالا و ناخالصی های کم و طعم و شوری محنصر بفردی می باشند که در سایر نمک های وجود ندارد. 

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت سپید دُر شایان محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست

sepidor.com