Промышленная соль   Промышленная соль    Соль Экстра  Соль Экстра   salt for Water treatment and electrolysis  salt for Water treatment and electrolysis  


   کارخانه نمک
   نمک صنعتی مناسب من ››
   انواع بسته بندی
   آنالیز محصولات ››
   فروش نمک - خرید نمک
   گواهی نامه ››
   دانستنی ها ››
   درباره انواع نمک ››
   طبیعت نمک درایران ››
   اخـبـار نمک
   آزمایشگاه نمک و کنترل کیفیت
   Salt factory
   مصنع الملح
   تماس با ما
   جستجو در سایت
  شمسی   

               

 

دانستنی ها  دریاچه نمک حوض سلطان قم 

دانستنی ها ، دریاچه نمک حوض سلطان قم


دریاچه نمک حوض سلطان در 40 کیلومتری شمال شهرستان قم و 85 کیلومتری جنوب تهران  در حاشیه بزرگراه تهران قم قرار دارد. این دریاچه که به دریاچه شاهی هم معروف است، مساحت تقریبی 240 کیلومتر مربع دارد و رشته کوههای البرز در شمال آن قرار دارد.

وسعت و شکل دریاچه متناسب با ورود آب ومیزان بارندگی آن درفصول مختلف سال متفاوت است. در زمان پرآبی، سطح دریاچه گسترش می یابد وآب آن اراضی، شوره زار باتلاقی پیرامون را می پوشاند ودریاچه بزرگی به طول 18 وعرض 16 کیلومتر تشکیل می دهد که به نام دریاچه حوض سلطان یا کویرنمک مشهوراست. رودهای متعددی به این دریاچه وارد می شوند که عموماً از اراضی شوره زار ونمکی اطراف عبور می کنند.

حوض سلطان در سال 1883 میلادی و بر اثر ساخت جاده شوسه تهران- قم تشکیل شد.

راههای ورود به منطقه: در 35 کیلومتری مسیر قم- تهران جاده خاکی وجود دارد که به دریاچه میرسد . درون دریاچه نیز جاده خاکریزی هست که برای جلوگیری از فرو رفتن خودروها در باتلاق و بهره برداری از نمک دریاچه مورد استفاده قرار می گیرد.

دریاچه حوض سلطان یا دریاچه شاهی ، فروافتادگی نامتقارنی با 330 کیلومترمربع وسعت، در 35 کیلومتری شمال قم و در شمال باختری دریاچه نمک است.مطالعات مستوفی (1350) نشان میدهد که آب ابتدا وارد حوض مره شده و پس از پر شدن آن، از مسیل دوحوض گذشته و وارد حوض سلطان میشود. هنگامی که آب در حوض سلطان چند متر بالاتر آمد، به طرف حوض مره  بازمیگردد و سرریز این دو حوض، به دریاچه نمک تخلیه میشود. مشاهدات صحرایی کرینسلی (1970)، نشان میدهد که از مرکز دریاچه به خارج، دو پهنه جداگانه قابل شناسایی است: یکی مرکز دریاچه که حدود 24 درصد از مساحت آن را زیر پوشش دارد و با پوسته نمکی پوشیده شده است. دوم، زون مرطوب که 76 درصد بقیه را تشکیل میدهد که به زون گیاهان ریشه بلند به پهنای 20 مترمیرسد. پوسته نمکی با 5 سانتیمتر ضخامت، شامل نوارهای هممرکز سفید و خاکستری است و در زیر آن، سیلتهای رسی و خاکستری رنگ مرطوب قرار دارد. این زون (پوسته نمکی) به طور فصلی با آب پوشیده میشود ولی مناطق مرکزی آن ممکن است در تمام سال، آب دار باشد. اختلاف ارتفاع بین پست ترین وبلندترین خط داغ آب 20 متراست. پیشروی وسیع مخروط افکنهها در پهنای زون مرطوب و روی پوسته نمکی نشانگرآن است که روانی آب سطحی بیش از گذشته است و تغییر آب و هوا به دوره مرطوب تر از گذشته، پیش میرود.

مطالعات معتمد و همکاران (1356) نشان داده است که رسوبات حوض سلطان بیشتر از نوع گچ و نمک، مارن و رس است. بررسیهای لرزه نگاری و حفاری نیز نشان داده که نمک تا عمق 46 متر وجود دارد. این نمک، به صورت 5 لایه جدا از هم با ضخامت کل تا 20 متر است که با رسهای قهوهای تا خاکستری از یکدیگر جدا میشوند.

 

 

منبع خبر گزاری: سایت irandeserts.com

 


     

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت سپید دُر شایان محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست

sepidor.com