Промышленная соль   Промышленная соль    Соль Экстра  Соль Экстра   salt for Water treatment and electrolysis  salt for Water treatment and electrolysis  


   کارخانه نمک
   نمک صنعتی مناسب من ››
   انواع بسته بندی
   آنالیز محصولات ››
   فروش نمک - خرید نمک
   گواهی نامه ››
   دانستنی ها ››
   درباره انواع نمک ››
   طبیعت نمک درایران ››
   اخـبـار نمک
   آزمایشگاه نمک و کنترل کیفیت
   Salt factory
   مصنع الملح
   تماس با ما
   جستجو در سایت
  شمسی   

               

 

درباره انواع نمک  تاریخچه نمک 

درباره انواع نمک ، تاریخچه نمک

نمک یکی از قدیمی ترین و فراگیر ترین ادویه مواد غذایی می باشد.  نمک سود کردن یک روش مهم نگهداری غذا است. از زمانی که مردم صدها سال پیش یا بیشتراز کنسرو کردن و سردخانه مصنوعی جهت حفظ مواد غذایی استفاده کرده اند، نمک برای هزاران سال،  بهترین و شناخته شده ترین ماده نگهدارنده مواد غذایی به خصوص گوشت بوده است. قدمت شواهد اولیه پردازش نمک به حدود 6000 سال پیش می رسد (زمانی که مردم رومانی، چشمه نمک را برای استخراج نمک می جوشاندند) ، درحدود همان دوره هم آثار نمک در چین یافت شده است.

نمک توسط عبرانیان باستان، یونانی ها، رومی ها، بیزانس، هیتی و مصری ها جایزه داده می شد. در قرن 5 قبل از میلاد نیز راه های تجارت نمک در سراسر لیبی توصیف شد .


در سال های اولیه امپراطوری روم، جاده هایی برای حمل و نقل نمک به پایتخت احداث گردید. نمک در مقبره های مصر باستان از هزاره سوم قبل از میلاد، به شکل پرندگان شورگنجانده شده بود. از حدود 2800 سال قبل از میلاد، مصری ها شروع به صادرات ماهی های نمکی به فنیقی ها در ازای سدر لبنان، شیشه و... کردند. فنیقی ها نیز ماهی نمکی مصر و نمک را از شمال آفریقا در سراسر امپراطوری تجارت مدیترانه ای خود معامله کردند. در آفریقا، نمک به عنوان واحد پول در جنوب صحرا مورد استفاده قرار می گرفت و سنگ نمک نیز به عنوان سکه در حبشه استفاده می شد.

بازرگانان شمال آفریقا در قرن  نمک را در ازای طلا، وزن به وزن داد و ستد می کردند. طوارق به طور سنتی، راه هایی را در سراسر صحرای بزرگ آفریقا به ویژه برای حمل و نقل نمک توسط کاروان نمک محفوظ نگه داشتند. با گسترش تمدن، نمک به یکی از کالاهای اصلی تجارت جهان و یک مقوله مهم درتجارت تبدیل شد و با قایق در دریای مدیترانه منتقل و در سراسر صحرای بزرگ آفریقا توسط کاروان های شترحمل می شد. کمبود و نیاز جهانی برای نمک، اقوام مختلف ملل را بر آن داشت تا بر سر نمک با هم بجنگند و برای افزایش مالیات، از نمک استفاده کنند .

در طول هزاره اول قبل از میلاد، جوامع سلتیک با تجارت نمک و گوشت نمک سود شده به یونان و روم باستان در ازای شراب و دیگر تجملات ثروتمند شدند . کلمه حقوق و دستمزد ریشه در لاتین دارد، که اشاره به پولی است که برای خرید نمک به سربازان ارتش روم پرداخت می شد.

معنی واقعی کلمه سالاد نیز "شورشده "است و در روم باستان به عمل نمکین کردن برگ  سبزیجات می گفتند. جنگ های بسیار زیادی بر سر نمک اتفاق افتاده است. ونیزی ها هم با جنوا بر سر نمک جنگید و پیروز شدند و این نقش مهمی را در انقلاب آمریکا ایفا کرده است.

شهرها در مسیر زمینی با وضع مالیات بر نمک ثروتمند شدند و شهرهایی چون لیورپول با صادرات نمک استخراج شده از معادن نمک رونق گرفتند . دولت ها در زمان های مختلف، مالیات نمک را بر مردم خود تحمیل کردند. گفته می شود که سفرهای کریستف کلمب از تولید نمک در جنوب اسپانیا تأمین شده است و مالیات اجباری نمک که در فرانسه از مردم گرفته می شد یکی از علل انقلاب فرانسه بود. پس از لغو این مالیات ، دوباره توسط ناپلئون (زمانی که او امپراتور جنگ های خارجی خود شد) وضع شد و در نهایت تا سال 1945 منسوخ شد .

در سال1930 هم ماهاتما گاندی حداقل 100هزار نفر را در "دندی مارس" یا "نمک ساتیاگراها " رهبری کرد که درآن، معترضان، نمک مورد نیاز خود را به دلیل مخالفت با حکومت بریتانیا و اجتناب از پرداخت مالیات نمک، از دریا تامین کردند. این نافرمانی مدنی، الهام بخش میلیون ها نفر از مردم عادی شد و جنبش استقلال هند را از یک جنبش نخبه گرا به یک مبارزه ملی ارتقاء داد.

 

 

 
   
   

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت سپید دُر شایان محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست

sepidor.com