Промышленная соль   Промышленная соль    Соль Экстра  Соль Экстра   salt for Water treatment and electrolysis  salt for Water treatment and electrolysis  


   کارخانه نمک
   نمک صنعتی مناسب من ››
   انواع بسته بندی
   آنالیز محصولات ››
   فروش نمک - خرید نمک
   گواهی نامه ››
   دانستنی ها ››
   درباره انواع نمک ››
   طبیعت نمک درایران ››
   اخـبـار نمک
   آزمایشگاه نمک و کنترل کیفیت
   Salt factory
   مصنع الملح
   تماس با ما
   جستجو در سایت
  شمسی   

               

 

درباره انواع نمک  فرآیند و خط تولید نمک طعام 

درباره انواع نمک ، فرآیند و خط تولید نمک طعام

نمک طعام به صورت جامد در معادن و ذخایر زیرزمینی یا محلول در آب دریا وجود دارد. در ایران، معادن نمک در نواحی مختلف کشور دیده می شوند که اغلب به شکل کوه های نمکی ای هستند که گاهی رگه های ضخیم نمک در آنها به چند کیلومتر می رسد.

 استاندارد ملی نمک طعام:

اولین استاندارد نمک طعام در سال ۱۳۴۴‌ توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تدوین شد. این استاندارد تا کنون سه بار مورد تجدید نظر قرار گرفته است که بار سوم در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۸۵بود. نمک خوراکی، مشمول استانداردهای اجباری بوده و حداقل خلوص آن در این استاندارد ۲/۹۹‌ درصداست.

ویژگی هایی که در یک نمک خوب مد نظر قرار می گیرند، عبارتند از:

·        ویژگی های فیزیکی (وضعیت ظاهری ، طعم و بو، مواد خارجی و اندازه ی ذرات)

·        ویژگی های شیمیایی (خلوص، مواد نامحلول در آب، سولفات محلول در آب، رطوبت و میزان ید)


 روش مکانیزه تصفیه نمک:

روش تولید در کارخانه‌های تصفیه نمک شامل مراحل زیر است:

·        آسیاب کردن سنگ نمک یا استفاده ی مستقیم از نمک تبخیری و انحلال آن در آب خالص و تهیه ی محلول اشباع آب ‌نمک

·        اضافه کردن مواد شیمیایی برای رسوب کامل کلسیم و منیزیم و خارج نمودن مواد نامحلول

·        عبور محلول آب نمک از فیلترهای شنی برای حذف ذرات ریزتر از ۳۰ میکرون

·        تبخیر محلول اشباع نمک و تولید بلورهای (کریستال‌ها) خالص نمک و جداسازی آن ها توسط سانتریفوژ

·        شست ‌وشوی نهایی بلورهای نمک در سانتریفوژ و اضافه کردن یُد به آن

·        خشک کردن کریستال‌های نمک در خشک کن با استفاده از هوای گرم و انتقال نمک به سیلوهای ذخیره

 بسته ‌بندی نمک با دستگاه‌ های تمام اتوماتیک:

همان‌گونه که دیده می ‌شود در این روش علاوه بر افزایش میزان خلوص (تا حداقل ۵/۹۹ درصد)، تمام ناخالصی‌های محلول و نامحلول نمک حذف می شود و به علت دمای بالای مورد استفاده، آلودگی‌های میکروبی(که در صنایع غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است) از بین می ‌روند.

 تشریح خط تولید نمک به روش تبلور مجدد:

فرآیند تولید نمک با روش کریستال گیری مجدد شامل مراحل زیر می باشد:

·        مرحله آسیاب کردن سنگ نمک

·        مرحله انحلال

·        مرحله تصفیه و ایجاد محلول اشباع

·        مرحله صاف کردن محلول نمک

·        مرحله سیرکولاسیون و ایجاد یک محلول فوق اشباع و حذف یون سولفات

·        مرحله آب گیری از نمک

·        مرحله ید زنی

·        مرحله خشک کردن

·        مرحله سیلو کردن و بسته بندی

حال به تشریح مراحل تولید نمک به روش کریستال مجدد فوق می پردازیم:

۱- مرحله آسیاب کردن سنگ نمک: در این مرحله، سنگ نمک هایی که درصد ناخالصی بالایی دارند از سایر سنگ نمک ها جدا شده و سنگ نمک ها توسط سنگ شکن پودر می شوند.

 ۲- مرحله انحلال: پودر نمک توسط تسمه نقاله وارد مخزن انحلال می شود. نمک در آب حل شده و سنگها و گل ولای همراه پودر سنـگ نمـک،  سنگیـن شده در قسمت پایین مخزن انحلال قـرار می گیـرد و سر ریز این آب به سمت صافی ها هدایت می شود.

 ۳-مرحله تصفیه و ایجاد محلول اشباع: آب نمک خروجی از تانک انحلال، وارد مخزن واکنش می شود. در این مخزن، آب نمک، تحت تأثیر سود، جهت حذف منیزیم قرار می گیرد و در این مخزن، مواد منعقد کننده برای حذف گـل، لای و هیدروکـسید منیزیم حاصل از واکــنش با سود اضـافه می گـردند و آب نمک با منیزیمی در حدود ۱۵۰میلی گرم بر لیتر حاصل می شود .

 ۴- مرحله صاف کردن محلول نمک: آب نمک در مرحله ۳ حاوی گل، لای ومواد منعقد کننده ای است که به یون منیزیم چسبیده اند. این مواد، سنگین شده و به سمت پایین رسوب می کنند. این آب نمک، وارد ساختاری به نام لاملا می شود که با کاهش سرعت محلول و دارا بودن سطوح شیب دار باعث جدا شدن این مواد از آب نمک می شـوند.  بعد از این مرحلـه، آب نمک به منظور حـذف مواد نامـحـلول باقــی مانده احتمالی وارد فیلتر شنی می شود و آب نمکی با غلظـت ۲۴- ۲۳ درصد ایجاد می شود. این آب نمک پس از ایـن مرحـله وارد پیش گـرم کـن می شود و با دمـایی در حدود ۶۰-۴۰ وارد مسیر سیرکولاسیون  می شود.

 ۵- مرحله سیرکولاسیون و ایجاد یک محلول فوق اشباع و حذف یون سولفات: در این مرحله، آب نمک، مسیر سیرکولاسیون را طی می کند که ضمن رسیدن به درجه فوق اشباع از ساختاری به نام پرچ عبور کـرده و بر اساس تفاوت چگالـی کریستـال  نمـک  نسبت به کریستال سولفات کلسیم، کریستال های سولفات کلسیم از نمک جدا می شود. در ایـن مرحله آب نمک در مبدل حرارتی تحت تاثیر بخاری که ا طراف لوله های حاوی نمک هستند، به طور غیر مستقیم دما دیده و فوق اشباع می شود. این آب نمک وارد کریستالایزر می شود و در این ساختار، آب نمک تحت تاثیر روبرو شدن با سطح تماس بزرگتر و تفاوت فشار موجود، تشکیل کریستال می دهد کریستال هایی که سایز مناسبی دارند از کریستالایزرخارج می شوند و سایر کریستال ها جهت رشد مجدد، مسیر سیرکولاسیون را طی می کنند.

 ۶- مرحله آب گیری از نمک: آب نمک خروجی از کریستالایزر وارد سانتریفوژ شده و آبگیری از نمک توسط این دستگاه انجام می شود سپس نمک مرطوب به سمت واحد یُد زنی هدایت می شود.

 ۷- مرحله ید زنی: در این مرحله، خروجی از سانتریفوژ به روش اسپری کردن تحت تاثیر محلول اشباع ید قرار می گـیرد که میزان خروجـی ید از ایـن اسپـری بر اساس خروجی نمک از سانتریفوژ می باشد.

 ۸- مرحله خشک کردن: نمک جهت حذف رطوبت باقی مانده وارد خشک کن شده و تحت تاثیر هوای گرم، نمک خشک می شود.

 ۹ مرحله سیلو و بسته بندی: از نمک خروجی خشک کن تحت تاثیر فن های مکنده، پودر نمک جدا می شود و یک محصول نمک با درجه خلوص بالای ۵/۹۹در صد با دانه بندی ۵۰۰ -۴۰۰ میکرون وارد سیلو می شود. از سیلو مستقیماً وارد مجاری دستگاه های بسته بندی شده و در سلفون های سه لایه  بسته بندی می شود.


 یُد دار کردن نمک:

بسیاری از مواد غذایی به طور معمول در رژیم غذایی مردم کشورمان کم است؛ یُد از جمله ی این مواد است که هرچند بدن به مقدار زیاد آن احتیاج ندارد اما کمبود آن هم مشکلات زیادی را به دنبال دارد. اختلالات ناشی از کمبود یُد،  بیش از یک ‌میلیارد نفر از مردم جهان و از جمله ایران را در معرض خطر قرار داده است. بررسی‌های به عمل آمده نشان می ‌دهد که نمک، ایده‌‌آل ‌ترین وسیله برای افزایش یُد است زیرا تنها ماده ی غذایی است که در دسترس عموم مردم است و در بیشتر جوامع روستایی ممکن است تنها کالایی باشد که از خارج به آنها می ‌رسد.

روش‌های افزایش یُد به نمک ساده و قابل اجرا است، به خصوص وقتی نمک برای مصرف تصفیه می ‌شود. یُد افزایی تأثیر بسیار ناچیزی در قیمت آن خواهد داشت. برای اضافه کردن یُد به نمک از ترکیبات یُدور یا یُدات ‌پتاسیم و به میزان ۳۰ ‌تا۵۰ ‌گاما (میلی‌ گرم در کیلوگرم) استفاده می‌ شود. اضافه کردن یُد به نمک تاثیر بسیار زیادی در ریشه ‌کنی بیماری گواتر در بین مردم ایران داشته است.

 

 

  عناوين مرتبط :
کليه حقوق اين سايت برای شرکت سپید دُر شایان محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست

sepidor.com